Za’atar Baharatı | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sağlayabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı okuyun.

Geleneksel bir Orta Doğu baharatı olan bu Za’atar baharatı, otlu, cevizli ve tuzludur. Susam tohumları biraz doku verir ve bu baharatı ovalama, marine etme veya humusunuzun tepesi için mükemmel hale getirir!

Ev yapımı baharat karışımlarının hayranı olduğum sır değil. İçinde tam olarak ne olduğunu bilmeyi seviyorum ve bence baharatlar her zaman daha lezzetli. Kendi baharat karışımlarınızla cam kavanozlarla dolu bir kiler için heyecanlıysanız, bu Ev Yapımı Fajita Çeşnisini, bu sıcak ve davetkar Shwarma Çeşnisini seveceksiniz ve bunda Taco Çeşnisi olmalı!

Bir kepçe alarak bir tahta kaşıkla bir kapta baharatlar.

Za’atar Baharatı nedir?

Za’atar baharatı, Orta Doğu’dan gelen bir baharat karışımıdır. Birçok insan bunu biraz farklı şekillerde yapar, ancak genellikle sumak, susam, kekik, kekik ve mercanköşk bitki karışımına sahiptir. Çok fazla varyasyon var ve benimkinin içinde birkaç şey daha var. Bu baharatı seviyorum! Çok lezzetlidir ve onu birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunu tarif etmenin en iyi yolu muhtemelen cevizli, otlu ve tuzlu olurdu!

Neyle iyi olabileceğini hayal etmeye çalışıyorsanız, etle başlayın. Kuru bir ovma olarak harika çalışıyor. Kuru losyonları seviyorum (bu biftek baharatı gibi), çünkü çok çabuk çok fazla lezzet katıyorlar. Bunu biftek, tavuk, hindi veya kuzu eti üzerinde kullanabilirsiniz. Humusta (bu tarife eklemeyi deneyin!) veya avokado veya domatesin üzerine harika olur. Bu ıspanaklı enginarlı makarnada denedim ve çok lezzetli oldu! Humusa benzeyen bu baba ganuşa eklenmesi de harika.

İçindekiler

Bu Za’atar baharatındaki malzemeler çok eşsiz ve cesur tatlarla dolu. Köri gibi, karışımlar ve tatlar nerede olduğunuza ve onu kimin hazırladığına bağlı olarak değişecektir. Bu benim favori tarifim! Farklı versiyonlar olduğunu biliyorum ve en iyi yanı hiçbir şekilde doğru ya da yanlış değil! Bu sadece neyi tercih ettiğinize ve nerede olduğunuza bağlı.

 • Sumak: Sumak, limon suyunun bir yemeğe yaptığının aynısını yapar. Seveceğiniz keskin bir parlaklık katıyor! Bunu yerel bakkalınızda bulabilmelisiniz, yoksa Amazon’da mevcut.
 • Kurutulmuş kekik: Kekik topraklı ve biraz nane. Kattığı lezzeti seviyorum!
 • Susam taneleri: Susam tohumlarını muhtemelen en iyi hamburger topuzunun tepesinden veya Asya tariflerinden tanıyorsunuzdur. Gerçekten cevizli bir lezzet ve çok fazla lezzet ortaya çıkaran bu karışım için onu kızartacaksınız.
 • Kuru Kekik: Kekik biraz baharatlıdır ve mercanköşk’e benzer. İki baharat, bu baharat karışımına çok fazla lezzet ve sıcaklık katıyor.
 • Kişniş: Bu baharatın hafif ve cevizli bir tadı vardır.
 • Mercanköşk: Mercanköşk dünyevi ve baharatlı bir tada sahiptir ve bu karışıma çok fazla derinlik katar. Kekik seviyorsanız, mercanköşk’ü seveceksiniz.
 • Koşer Tuzu: Kaliteli bir tuz her zaman daha lezzetli olur, ben Kosher kullanmayı tercih ederim. Koşer yoksa deniz tuzu da kullanabilirsin.
Susamın bir tavada kavrulduğunu, baharatların karıştırılmadan önce bir kapta ve son olarak kasede çırpma teli ile karıştırıldığını gösteren fotoğrafları işleyin.

Za’atar Baharatı Nasıl Yapılır?

Ev yapımı baharatları yapmak çok kolay, bu yüzden bu Za’atar baharatını hazırlamamak için hiçbir neden yok! O kadar lezzet dolu ki, hazırlaması tam anlamıyla 5 dakika sürüyor. Denediğine çok sevineceksin!

 1. Tost Susam: Küçük bir sos tavasında susam tohumlarını orta ateşte 1-2 dakika kavurun. Hafif altın rengi olana kadar kızartın, ardından susam tohumlarını diğer baharatlarla karıştırmadan önce soğutun.
 2. Çırpmak: Daha sonra tüm malzemeleri küçük bir kaseye ekleyin ve birleşene kadar çırpın.
 3. Mağaza: Son olarak, 2 haftaya kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.
Beyaz bir kapta za'atar baharatı, içinde tahta kaşıkla dinlenir.

Za’atar Baharatı ile Ne Yenir?

Fazla düşünme! Za’atar baharatı, her çeşit tuzlu yemekte harikadır. Bununla ne yapacağınızı merak ediyorsanız, işte size birkaç öneri!

 • Kuru Ovma olarak kullanın: Etin yanında harika! Tavuk, sığır eti, hindi veya kuzu eti bununla kuru bir ovma olarak baharatlayabilirsiniz ve tadı harika olur.
 • Sos Yap: Bu karışıma biraz zeytinyağı ekleyip güzel bir sos haline getirebilirsiniz! Süper basit, kolay ve lezzet dolu! Ekmeği içine daldırmak veya kavrulmuş etlerin üzerine serpmek için harika olur.
 • Çorba Yap: Za’atar baharatı, kavrulmuş sebze çorbası için mükemmeldir! Sadece bazı sebzeleri kızartın ve püre haline getirin ve üstüne baharat ve biraz zeytinyağı ekleyin. Çok kolay ve lezzetli!

Bir parça tavuk tutan bir çatalla şeritler halinde dilimlenmiş ızgara işaretli tavuk.

Ev Yapımı Za’atar’ın saklanması

Za’atar’ın içinde çoğu baharattan daha çabuk bozulabilen susam tohumları vardır. Mağazadan alacağınız pek çok baharat karışımı gibi 2 yıllık raf ömrü yoktur. Za’atar baharatınızı taze tutmak için bu ipucunu takip edin!

Tezgahın üzerinde: Baharatınızı bir yerde saklayın hava geçirmez kap iki haftaya kadar tezgahta. Yine de serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır, aksi takdirde baharat bozulabilir.

Buzdolabında: Buzdolabında hava geçirmez bir kaba koyarak Za’atar baharatınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Düzgün saklanırsa 3 aya kadar dayanmalıdır.


 • Küçük bir sos tavasında susam tohumlarını orta ateşte 1-2 dakika kavurun. Hafif altın rengi olana kadar kızartın, ardından susam tohumlarını diğer baharatlarla karıştırmadan önce soğutun.

 • Tüm malzemeleri küçük bir kaseye ekleyin ve birleşene kadar çırpın.

 • 2 haftaya kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.Hizmet: 4

hizmet2yemek kaşığıkalori39kalori (%2)karbonhidratlar5g (%2)Protein1g (%2)Yağ2g (%3)Doymuş yağ0,4g (%2)Doymamış yağ1gTekli doymamış yağ1gSodyum585mg (%24)Potasyum97mg (%3)Lif3g (%12)Şeker0,2gA vitamini188 (%4)C vitamini4mg (%5)Kalsiyum143mg (%14)Ütü5mg (%28)

Tüm beslenme bilgileri üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Baharat

Yerel mutfak Orta Doğu

anahtar kelime za’atar, za’atar baharatı

Leave a Reply

%d bloggers like this: