Yumurta Nasıl Haşlanır?

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı oku.

Yumuşak yumurta akı ve ılık sıvı sarısı, her ev şefinin bir yumurtayı nasıl haşlayacağını bilmesi için yeterli sebeptir! Göründüğü kadar zor değil ve bu yumurtalar o kadar ileri seviye ki, bunca yıldır neler kaçırdığına inanamayacaksın!

Canım neredeyse her sabah kahvaltıda yumurta istiyor! Bunlar güne başlamanın harika bir yoludur ve ben her zaman lezzetli kahvaltıların hayranı olmuşumdur. Beni öğle yemeğine kadar tok ve uyanık tutan vitamin ve besinlerle dolu olmalarını seviyorum. Kahvaltıda yumurtaları da seviyorsanız, bu Egg Muffin’leri, bu Pişmiş Çırpılmış Yumurtaları ve bu Gecelik Yumurta Benedict Güvecini denemelisiniz.

Bir tostun üstünde çatalla kesilen haşlanmış yumurta.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?

Bence herkes evde poşe yumurta yapabilmeli! Göründüğünden daha kolay ve sahip olabileceğiniz en lezzetli yumurtalar. Belki de kendi kendinize “Bu fazladan çalışma nasıl tadı daha iyi hale getiriyor?” diye düşünüyorsunuz. Basit cevap, çünkü onu su altında pişirirseniz, yumurta akı yumuşak kalır ve sarısı akıcı ve lezzetlidir. Mükemmel yumurta deneyiminizi bozan çıtır çıtır parçalar, hava delikleri ve beyaz film yok!

Haşlanmış yumurtanın dilimlenmiş ekmekten sonraki en havalı şey olduğuna sizi ikna ettiğime göre, onları nasıl yiyeceğimizden bahsedelim! Elbette onları Egg’s Benedict usulü yiyebilirsiniz, bu kesinlikle onların servis edildiğini göreceğiniz klasik yoldur. İster inanın ister inanmayın, bir şut burgerde de inanılmazlar! Onları İngiliz çöreği kahvaltı sandviçimde ve hatta bir dilim ağır tereyağlı tostta seviyorum. Güneşli bir yumurta gibi düşünebilirsiniz, kızarmış mücverinizin üzerine yumurta sarısının akmasını seviyorsanız bu poşe yumurtalara o şekilde de bayılacaksınız!

İçindekiler

Haşlanmış yumurta yapmak için sadece iki basit malzeme! Elbette yumurtaları haşlamak için suya da ihtiyacınız olacak. Bunun dışında bu tarif gerçekten çok basit. Yumurtanızı haşladıktan sonra tabii ki daha fazla malzeme ekleyebilirsiniz. Tuz, karabiber ve tabii ki acı sos eklemeyi seviyorum! Aşağıdaki tarif kartında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 • Büyük yumurtalar: Bu yöntemle istediğiniz kadar haşlanmış yumurta yapabilirsiniz. Mutfağımda her zaman büyük A sınıfı yumurta kullanırım.
 • Beyaz sirke: Bu, yumurtanın suda bir arada kalmasına yardımcı olur ve yumurta sarısının mükemmel şekilde sıkılaşmasına yardımcı olur.
Malzemelerin ve suyun nasıl hazırlanacağını ve yumurtanın nasıl pişirileceğini gösteren işlem fotoğrafları.

Haşlanmış Yumurta Tarifi

Haşlanmış yumurta yapmanın sandığınızdan çok daha kolay olduğuna söz veriyorum! Her şey suyun sıcaklığı, onları ne kadar pişirdiğiniz ve özel bir bileşen olan sirke ile ilgili! Sıcak suyunuzun kaynamasını, kaynamadan hafif bir baloncuk haline gelmesini isteyeceksiniz. Pişirme süreniz yaklaşık 4-5 dakika olmalıdır. Yumurtaları kaynayan suda pişirdiğinizden emin olun, aksi takdirde yumurtayı kaynatma veya yeterince sıcak olmama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu yumurtalar, özel günlerde kahvaltı veya brunch için o kadar mükemmel ki, onları nasıl yapacağınızı bilmeye bayılacaksınız!

 1. Sıcak su: Büyük bir tencerede suyu ocakta yüksek ateşte kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra, ısıyı orta seviyeye düşürün ve hafif köpüren kaynamaya devam edin.
 2. Yumurtaları Hazırlayın: Bir yumurtayı küçük bir kaseye kırın. Sirkeyi suyunuza ekleyin ve dönen bir girdap oluşturmak için bir daire içinde karıştırın.
 3. Yumurta Pişirmek: Yavaşça ama hızlı bir şekilde yumurtayı kaseden ve girdabın merkezine dökün. Yumurtayı 4-5 dakika pişirin.
 4. Kağıt Havluya Yatırın: Yumurtayı oluklu bir kaşıkla çıkarın ve fazla sıvıyı emmesi için kağıt havlu kaplı bir tabağa koyun.
 5. Tekrarlamak: Kalan yumurtalarınızla tekrarlayın.
 6. Eğlence: Taze olarak servis yapın veya hava geçirmez bir kapta 3 güne kadar buzdolabında saklayın.

Haşlanmış Yumurta Yapmanın İpuçları

Haşlanmış yumurta pişirmenin tüm gizemini ortadan kaldırmak üzereyim! Yumurta haşlamanın kesinlikle birkaç farklı yöntemi var ama bence bu tarif en kolayı. Hâlâ sahip olabileceğiniz soruları yanıtlamak için birkaç ipucu.

 • Suyun Sıcaklığı: Su sıcaklığınız yaklaşık 180 derece Fahrenheit olmalıdır. Bundan çok daha soğuk veya daha sıcaksa, büyük olasılıkla pek iyi sonuçlanmayacaktır. Tam olarak 180 derecede, suyunuz kaynamaz, bu da yumurtanın daha az hareket etmesi ve yumurtanın tamamının dışarı çıkma şansının daha yüksek olması anlamına gelir. Bildiğiniz gibi bu tarifte suyun kaynadığından bahsediyorum ve suyu ısıtmıyorum. 180’den daha sıcak su ile kurtulabilirsiniz, ancak 212’nin altında kalması gerekir.
 • Yumurtalarınızı Süzmek: Delikli kaşık ya da kaşık kullanabilirsiniz. ince gözenekli süzgeç yumurtayı kaçak sudan çıkarmak için. Bu, ince yumurta beyazlarından herhangi birinin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
 • Taze Yumurta Kullanımı: Eski yumurtaları kullanmaktan kaçınmak istersiniz çünkü beyazları gevşeyebilir ve şeklini daha çabuk kaybedebilir. Benim deneyimime göre taze yumurta akı daha sıkı kalıyor ve genel olarak daha iyi çıkıyor.

Bir tabakta haşlanmış yumurta ve bunlardan birini çatalla keserek

Artıkları Depolamak

Haşlanmış yumurta, çok şık görünebilen gerçekten eğlenceli bir ikramdır! Ayrıca inanılmaz bir tada sahiptirler. Artıkları nasıl saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Buzdolabında: Artıklarınızı hava almayan bir kapta buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Yumurta sarısını pişirmemek için mikrodalgada veya fırında yavaşça ısıtın.


 • Büyük bir tencerede suyu ocakta yüksek ateşte kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra, ısıyı orta seviyeye düşürün ve hafif köpüren kaynamaya devam edin.

 • Bir yumurtayı küçük bir kaseye kırın. Sirkeyi suyunuza ekleyin ve dönen bir girdap oluşturmak için bir daire içinde karıştırın.

 • Yavaşça ama hızlı bir şekilde yumurtayı kaseden ve girdabın merkezine dökün. Yumurtayı 4-5 dakika pişirin.

 • Yumurtayı oluklu bir kaşıkla çıkarın ve fazla sıvıyı emmesi için kağıt havlu kaplı bir tabağa koyun.

 • Kalan yumurtalarınızla tekrarlayın.

 • Taze olarak servis yapın veya hava geçirmez bir kapta 3 güne kadar buzdolabında saklayın.hizmet: 4

kalori64kalori (%3)karbonhidratlar0.3GProtein6G (%12)Yağ4G (%6)Doymuş yağ1G (%5)Doymamış yağ1Gtekli doymamış yağ2GTrans yağ0.02GKolesterol164mg (%55)Sodyum63mg (%3)Potasyum61mg (%2)Şeker0.2GA vitamini238iç ünite (%5)Kalsiyum25mg (%3)Ütü1mg (%6)

Tüm beslenme bilgileri, üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına düşen porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Kahvaltı

Yerel mutfak Amerikan

anahtar kelime yumurta nasıl haşlanır,haşlanmış yumurta

Leave a Reply

%d bloggers like this: