Taze Şeftali Reçeli | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sağlayabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı okuyun.

Taze şeftali reçeli, tüm yıl boyunca tadını çıkarmak için evde kolayca yapılabilir. Olgun Yaz şeftalileri, şeker, limon ve pektin, konserve gerektirmeden hızla lezzetli bir reçel haline gelir.

Şeftali reçeli çok yönlüdür ve pek çok tarif için lezzetli bir sos olabilir. İhtiyacımız olduğunda kullanmak için elimizde olmasını seviyorum. Çocuklarım bu reçeli Fransız tostunun üzerine, dondurmanın üzerine serpiştirmeye veya fırından çıkar çıkmaz sıcak ev yapımı rulolara koymayı çok seviyor.

Bir mutfak havlusuyla çevrili iki küçük cam şeftali reçeli, dilimlenmiş şeftali ve büyük bir cam reçel kavanozu.

Şeftali Reçeli Tadı Nasıldır?

Her şeyin ve her şeyin tadını çıkarmak için tatlandırılmış ve reçel haline getirilmiş taze olgun şeftalileri hayal edin. Çocukken anneanneniz reçel yapmak için saatler harcamış olabilir ama bu şeftali reçeli tarifi dakikalar içinde bir araya geliyor. Lezzetli ev yapımı reçel hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Sadece birkaç malzemeyle, üzerinde günlerce geçirdiğiniz tadında şeftali reçelinin tadını çıkarabilirsiniz. Günümüz için sadeleştirilmiş eski tarifleri seviyorum çünkü mutfakta vakit geçirmeyi kolaylaştırıyor. Bu hızlı tarçınlı ruloları, 1 saatlik rulolarımı veya pişirme gerektirmeyen bu lezzetli limonlu turtayı seveceksiniz!

Şeftali Reçeli Malzemeler

Şeftali mevsimi, bu şeftali reçelini yapmak için en iyi nedendir. Asmada olgunlaşmış şeftaliler, yıl boyunca istediğiniz zaman dondurmak ve kullanmak için büyük bir reçel partisi yapmak için mükemmeldir. Ev yapımı şeftali reçeli yapmak için çok fazla malzeme gerekmiyor ve ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız!

 • Şeftaliler: Taze olgun şeftali bir zorunluluktur! Basitçe soyun, çekirdekleri çıkarın ve şeftalileri doğrayın. Şeftaliler ne kadar tatlıysa, sonuçlar o kadar iyi olur.
 • Limon suyu: Limon suyu reçelin pH’ını düşürür. Pektini nötralize eder ve bu, reçelin ayarlanmasına yardımcı olur.
 • Toz şeker: Şekeri zevkinize göre ayarlamaktan çekinmeyin. Pektini eklemeden önce sadece tadın ve tatlılığı ayarlayın.
 • Vanilya Özü: Vanilya özü reçele lezzetli bir lezzet katar.
 • Meyve pektini: Pektin, reçelinizin sertleşmesine yardımcı olan bir koyulaştırıcıdır.

Ev Yapımı Reçel Yapmak

Şeftali reçeli, her zaman dondurucumuzda veya buzdolabımızda bulunan bir şeydir. Öyleyse neden sıfırdan yapmayı öğrenmiyorsunuz? İşte şimdiye kadar tattığınız en iyi ev yapımı şeftali reçelini yapmanın basit adımları!

 1. Birleştirin, Kaynatın ve Pişirin: Orta boy bir tencereye doğranmış şeftalileri, şekeri, limon suyunu ve vanilya özünü koyun; şeker karışımını ve şeftalileri kaynatın. Isıyı biraz azaltın ve sürekli karıştırarak 3 dakika pişirin.
 2. Pektin ekleyin: Meyve pektinini serpin, eriyene kadar karıştırın ve 1 dakika kaynatmaya devam edin. Isıyı düşük seviyeye düşürün ve bir dakika daha karıştırın.
 3. Sıkışmayı Atın veya Karıştırın: İstenilen kıvama gelene kadar reçeli mutfak robotunda çekin. İstediğiniz kadar tıknaz veya pürüzsüz yapabilirsiniz.
 4. Reçeli Kaplara Dökün: Reçeli konserve kavanozlarına koyun, ancak kapakları kapatmak için üstten boşluk bırakın.
 5. Soğuk Reçel: Reçeli kapaksız 1 saat kavanozlarda soğutun.
 6. Örtün ve 24 Saat Oturun: Kavanozları kapaklarıyla kapatın ve 24 saat oda sıcaklığında tezgahta bekletin. Bir aya kadar soğutun veya bir yıl boyunca dondurun. 3 yapar, 8 oz. konteynerler.
İlk fotoğraf büyük bir tencerede doğranmış şeftali ve şeker. İkinci fotoğraf, şekeri şeftalilerin içine çırpan bir çırpma teli. Üçüncü fotoğraf, pişmiş şeftalilerin üzerine serpilmiş pektin. Dördüncü fotoğraf, şeftali reçeli ile doldurulmuş üç cam kavanoz. Kapaklar arkalarında masanın üzerinde oturuyor.

Kolay Şeftali Reçeli Yapmanın İpuçları

Ailece sevilen bu reçeli yapmak çok kolay. Aylarca ve aylarca hazırlık süresinin faydalarını göreceksiniz! İşte bu yapışkan-tatlı reçeli yaparken kullanabileceğiniz birkaç ekstra ipucu ve varyasyon!

 • Yavaşça Karıştırın: Sıkışmayı yavaşça vurun veya karıştırın, ardından reçelinizin ne kadar kalın veya pürüzsüz olmasını istediğinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Ev Yapımı Reçel Nasıl Kullanılır: Tost, dondurma, milkshake üzerine, parmak izi kurabiyelerine taze dolgu olarak veya kırıntı keke sürün.
 • Varyasyonlar: Her türlü meyve kullanılarak kolay dondurucu reçeli yapılabilir. Çilek seviyorsanız, çilekli dondurucu reçelimi denemelisiniz!
 • Kısayol: Bu tarifte taze meyve yerine donmuş meyve kullanın. Sadece oda sıcaklığında eritin, ardından tarif talimatlarını izleyin.
 • Donmak: Reçeli dondurmayı planlıyorsanız, dondurma sırasında genişleme için kavanozun üst kısmında boşluk bıraktığınızdan emin olun.

Bir mutfak havlusuyla çevrili iki küçük cam kavanoz şeftali reçeli ve dilimlenmiş şeftali. Bir kaşık, bir kaşık reçeli kaldırıyor.

Reçel Depolama

Bu şeftali reçeli dondurucuda bir yıla kadar dayanır. Çözüldükten sonra buzdolabında bir aydan fazla dayanmaz. Tabii o zamana kadar hepsini yutmazsanız!

 • Buzdolabında: Kapalı bir kapta buzdolabında bir aya kadar saklayın.
 • Dondurucuda: Bir yıla kadar dondurucuda güvenli, kapalı bir kapta saklayın.

Dilimlenmiş şeftalilerle çevrili küçük bir cam reçel kavanozu, yüzü açık bir rulo. Küçük bir bıçak rulonun üzerine reçel yayıyor.


 • Orta boy bir tencereye doğranmış şeftalileri, şekeri, limon suyunu ve vanilya özünü koyun; şeker karışımını ve şeftalileri kaynatın. Isıyı biraz azaltın ve sürekli karıştırarak 3 dakika pişirin.

 • Meyve pektinini serpin, eriyene kadar karıştırın ve 1 dakika kaynatmaya devam edin. Isıyı düşük seviyeye düşürün ve 1 dakika daha karıştırın.

 • İstenilen kıvama gelene kadar reçeli mutfak robotunda çekin. İstediğiniz kadar tıknaz veya pürüzsüz yapabilirsiniz.

 • Reçeli konserve kavanozlarına koyun ve kapakları kapatmak için üstten boşluk bırakın.

 • Reçeli kapaksız 1 saat kavanozlarda soğutun.

 • Kavanozları kapaklarıyla kapatın ve 24 saat oda sıcaklığında tezgahta bekletin. Bir aya kadar soğutun veya 1 yıl boyunca dondurun. 3 yapar, 8 oz. konteynerler.


Hizmet: 48

hizmet2yemek kaşığıkalori56kalori (%3)karbonhidratlar14g (%5)Protein0.1gYağ0.1gDoymuş yağ0.003gDoymamış yağ0.01gTekli doymamış yağ0.01gSodyum3mgPotasyum13mgLif0,2g (%1)Şeker13g (%14)A vitamini31 (%1)C vitamini1mg (%1)Kalsiyum1mgÜtü0.1mg (%1)

Tüm beslenme bilgileri üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Sos, Garnitür

Yerel mutfak Amerikan

anahtar kelime Kolay Şeftali Reçeli

Leave a Reply

%d bloggers like this: