Tagliatelle Makarna Nasıl Pişirilir

Bu web sitesi, size tarifler sağlayabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı okuyun.

Tagliatelle makarnası kalın, yumuşak ve tüm ev yapımı soslarınız için mükemmel! İşte her seferinde mükemmel şekilde nasıl pişireceğiniz!

Tagliatelle eriştelerini seviyorum çünkü çok büyükler (yaklaşık ¼ inç genişliğinde!) ve soslar onları mükemmel bir şekilde kaplıyor! Linguine veya fettuccine için harika bir alternatif. Ev yapımı alfredo sosu, bolonez veya marinara ile taze pişmiş tagliatelle’nizi denemek zorunda kalacaksınız!

Benekli bir kapta pişmiş tagliatelle'nin yukarıdan görünümü.

Tagliatelle nedir?

Daha önce hiç tagliatelle makarna yemediyseniz, Kuzey İtalya’dan gelen yumurta bazlı bir makarnadır. Tagliatelle, linguine’e benzer ancak yumurta ile yapılır ve biraz daha kalındır. Genellikle “yuva” denilen şey veya kurutulmuş makarna demetleri içinde gelir. Bunları bir tencereye kaynar suya atmak çok kolay!

Şerit benzeri şekli nedeniyle tagliatelle, daha kalın, daha ağır soslar için mükemmeldir. Mutlak favorilerimden biri bu ev yapımı mantar sosu! Bolonez veya spagetti sosu gibi etli soslar da yanında servis yapmak için harikadır. Ailem kesinlikle bu tür makarnaları SEVİYOR. Çok lezzetli olduğu için seninkinin de seveceğini biliyorum!

Ne Kadar Tagliatelle’e İhtiyacım Var?

1 pound (500 gram) kurutulmuş tagliatelle makarna genellikle 4 kişi için yeterli olacaktır. Birçoğu ne kadar aç olduğunuza bağlı! (Ben her zaman ihtiyacımdan çok daha fazla makarna yaparım ama yemek artıkları için harika oluyor!) Paketlerin boyutuna bağlı olarak, bir kişi için bir tane yeterli olabilir.

Pişirmek için Neye İhtiyacınız Var?

Tuzlu su ve yüksek kaliteli erişte, mükemmel tagliatelle’nin anahtarıdır. Bir tencerede taze, lezzetli makarna yapmak çok kolay! O zaman tek yapman gereken en sevdiğin ev yapımı makarna sosunu çırpmak.

  • su: İçten dışa lezzet katmak için suyunuzu iyice tuzlayın!
  • Tagliatelle Makarna: 10 ons pişmemiş makarna kullandım ve bu yaklaşık 5 porsiyon için yeterli oldu. Bu, eğer tek tek satılırlarsa yaklaşık 4 tagliatelle yuvasına eşittir.

Suyu Tuzlamam Gerekiyor mu?

Evet evet evet! Ve cömertçe! Bu genellikle gözden kaçan bir adımdır. Pek çok insanın makarnalarını pişirecekleri suya sadece bir tutam tuz eklediğini veya hiç tuz eklemediğini görüyorum. Genellikle, pişirdiğiniz 5 litre (20 bardak) su için 2 yemek kaşığı tuza ihtiyacınız var. İnan bana, bu tüm makarna yemeğinin tadını daha iyi yapacak. Bu sizin ilk baharat katmanınız!

Tagliatelle Makarna Nasıl Pişirilir

Ne kadar kolay olduğunu SEVECEKSİNİZ! Sadece 10 dakikada taze, al dente tagliatelle.

  1. Kaynatma su: Suyu büyük bir tencereye ekleyin ve ardından orta-yüksek ateşte kaynatın.
  2. Makarna pişirin: Kaynayan suya kuru makarnayı ilave edin ve paket talimatlarına göre pişirin. Makarnam yaklaşık 5-6 dakika sürdü. Mükemmel al dente dokuya sahip olmasını istediğimiz için makarnayı fazla pişirmemeye dikkat edin.
  3. Ev yapımı sos ile servis yapın: Makarnanın yanında tadını çıkarmak için en sevdiğiniz makarna sosunu hazırlayın ve servis yapın! Mantar soslu, bolonez soslu veya alfredo soslu bu makarnayı çok seviyorum.
Tagliatelle makarnanın pişirildiği 3-fotoğraflı kolaj.

Lezzetli Ev Yapımı Soslar

Tagliatelle’i gerçekten iyi yapan şey sosudur! Düz ve geniş olduğu için kalın, kremsi veya etli dokulu soslar için mükemmeldir. İşte en sevdiğim ev yapımı tariflerden birkaçı!

Pişmiş Tagliatelle Ne Kadar Sürecek?

Bu makarna, hızlı ve kolay akşam yemekleri hazırlamak için elinizin altında olması için harikadır. İşte tadı taze tutmanın yolu!

Buzdolabında: Pişmiş tagliatelleyi bir kapta saklayın. hava geçirmez kap 3-4 gün boyunca. Pişirdikten sonra 2 saat içinde soğutun.

Tagliatelle makarna mantar sos ile servis edilir.  Altın çatalla bir ısırık alınıyor.


  • Suyu büyük bir tencereye ekleyin ve suyu orta-yüksek ateşte kaynatın.

  • Kaynayan suya kuru makarnayı ilave edin ve paket talimatlarına göre pişirin. Makarnam yaklaşık 5-6 dakika sürdü. Makarnayı fazla pişirmemeye dikkat edin.

  • Makarnanın tadını çıkarmak için en sevdiğiniz makarna sosunu hazırlayın! Bolonez soslu veya alfredo soslu bu makarnayı çok seviyorum.


Hizmet: 5

hizmet1Fincankalori96kalori (%5)karbonhidratlar18g (%6)Protein3g (%6)Yağ1g (%2)Doymuş yağ1g (%5)Sodyum111mg (%5)Lif1g (%4)Şeker1g (%1)Kalsiyum9mg (%1)Ütü1mg (%6)

Tüm beslenme bilgileri üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Akşam yemeği

Yerel mutfak İtalyan, İtalyan Amerikan

anahtar kelime 10 dakika, tagliatelle makarna nasıl yapılır, tagliatelle makarna

Leave a Reply

%d bloggers like this: