Suşi Pilavı Nasıl Yapılır?

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı oku.

Benim gibi suşi takıntılıysanız, evde Sushi Rice yapmayı öğrenmenin zamanı geldi! Çok yapışkan ve lezzetli ve düşündüğünüzden daha kolay. Bir suşi gecesiyle arkadaşlarınızı etkileyin!

Ben çok büyük bir suşi hayranıyım. Yıllar geçtikçe kesinlikle üzerimde büyüdü. Çocukken çiğ balık yemeyi hayal bile edemezdim, şimdi fırsat buldukça sushi yiyorum. Ve evde yapmak gerçekten çok eğlenceli. Bu suşi pirincini sadece suşi için yapmak zorunda değilsiniz! Bunu gerçekten herhangi bir yemek için yapabilirsiniz, mükemmel derecede yapışkan ve lezzetli bir pirinçtir, Sebzeli Karıştırarak Kızartma, Kore Kıyması ve Pirinç Kasesi veya Izgara Teriyaki Tavuğu ile harika gider.

Siyah bir kapta suşi pirinci.

Suşi Pirinci Nedir?

Suşi pirincini normal pirinçten farklı kılan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Yeni başlayanlar için kesinlikle kısa taneli pirinç kullanmalısınız. Kısa taneli pirincin içinde daha fazla nişasta vardır, bu da birbirine daha iyi yapışmasına yardımcı olur. Ayrıca normal pirinçten birkaç malzeme daha eklersiniz. Pirinç sirkesi, şeker ve tuz karışımını pişirdikten sonra üzerine dökmek için yapacaksınız. Bu, ekstra nemi ve tadı emmesine yardımcı olur. Bu şekilde sushinizi yuvarlarken birbirine daha iyi yapışacaktır.

Yine de bu pilavla sadece suşi yapmak zorunda değilsiniz! Pek çok farklı yemekle servis edilen bu pilavı çok seviyorum. Tabii ki suşi ruloları için mükemmel, ama aynı zamanda bir dürtme kasesi veya somon pirinç kasesi ve özellikle de spam musubi ile harika! Hala aynı suşi tatlarının çoğunu, fazladan yuvarlama işi olmadan alıyorsunuz. Bence bu pirinci arka cebinizde bulundurmak için harika bir beceri çünkü insanları gerçekten her zaman etkiliyor! Bana sorarsan suşi pirinci normal beyaz pirinçten daha lezzetli.

İçindekiler

Suşi pirinci, geleneksel pirince göre birkaç malzeme daha içerir. Böylece mükemmel bir şekilde yapışkan ve lezzetli hale geliyor! Ana bileşen kısa taneli pirinçtir. Basmati veya orta taneli pirinç gibi uzun taneli pirinç, yapışkan hale gelmek için yeterli nişasta içermez. Bu tarifi denemeden önce pirincinizi iki kez kontrol edin! Hazır bir tencerede, pilav pişiricide veya ocakta normal bir tencerede pişirebilirsiniz. Aşağıdaki ölçüleri tarif kartında bulabilirsiniz.

 • Kısa Taneli veya Suşi Pirinci: Bazen suşi pirinci olarak etiketlenen Japon tarzı kısa taneli pirinç arıyorsunuz. Severim Nishiki markası veya Kokuho Rose ve her ikisini de yerel bakkalınızda bulabilmelisiniz. Kısa taneli pirinç almak isteyeceksiniz çünkü bu pirincin yapışkan ve suşi için mükemmel hale gelmesinde büyük fark yaratacaktır.
 • Japon Pirinç Sirkesi: Bu sadece normal bir şişe pirinç sirkesi. Suşi için özel olarak etiketlenmiş olanları almanıza gerek yok. Aslında bu türlerin içinde genellikle şeker ve tuz vardır, bu yüzden onlardan uzak duruyorum çünkü bu malzemeleri kendim eklemeyi seviyorum.
 • Toz şeker: Bu, pirincin yapışkan hale gelmesine yardımcı olur ve aynı zamanda ona harika bir tat verir. İsterseniz başka bir tatlandırıcı kullanmaktan çekinmeyin!
 • Tuz: Pirinçteki tüm lezzetleri ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için.
 • Su: Pirinç pişirmek için.
Pirincin nasıl süzüleceğini ve sirkenin nasıl ekleneceğini gösteren fotoğrafları işleyin.

Suşi Pilavı Tarifi

Suşi pirincinizi durulamanın en kolay yolunun onu ince bir süzgecin içine koymak ve su berraklaşana kadar akan suyun altında tutmak olduğunu buldum. Bir kasede durulayıp tekrar etmeye çalışmaktan daha kolay. Pişirmek için tencereye eklemeden önce pirincinizi iyice süzdüğünüzden emin olun. Her zaman hazır tenceremi kullanırım çünkü kısa taneli pirinci ocakta pişirmek olması gerekenden çok daha zor olabilir. Pirinçleriniz piştikten sonra diğer malzemelerinizi ekleyin. Verebileceğim en iyi ipucu nazikçe katlamak. Bir daire içinde karıştırmak istemezsiniz çünkü sonunda pirincinizin çoğunu birlikte parçalamış olursunuz. Spatulanızı pirincin içine açılı bir şekilde koyun ve sirke tüm pirinci eşit şekilde kaplayana kadar yukarı doğru kabartın.

 1. Durulmak: Pirinci, su berraklaşana kadar soğuk suyla durulayın.
 2. Aşçı: Pirinci ocakta, pilav pişiricide veya Instant Pot’ta pişirin. Bir pilav pişirici veya hazır tencere kullanıyorsanız, pirinci üreticinin talimatlarına göre pişirin. Pilav pişiricim 3 bardak pirinç pişirmek için 4 bardak su alıyor.
 3. Şeker ve Sirkeyi Isıtın: Pirinç pişerken küçük bir tencerede pirinç sirkesi, şeker ve tuzu birlikte ekleyin. Orta-yüksek ateşte ısıtın ve şeker eriyene kadar çırpın.
 4. Pirince Şeker Karışımı Ekleyin: Pişmiş pirinci büyük bir karıştırma kabına aktarın. Sirke karışımını pirincin üzerine dökün ve karışımı pirince katlamak için bir spatula kullanın.
 5. Örtün ve Soğutun: Kâseyi saran sargıyla örtün ve pirinci oda sıcaklığına gelene kadar tezgahta soğumaya bırakın.
Bir kapta suşi pirinci yakın plan.

Suşi Pirinci Yapmanın İpuçları

Bu yazı boyunca suşi pirinci yapmak için birçok kişisel ipucumu paylaşıyorum, bu yüzden her şeyi okuduğunuzdan emin olun! Bu suşi pirinci tarifinde fazla bir şey yok, ancak dokuları ve tadı mükemmel bir şekilde elde etmek istiyorsunuz, bu yüzden bu küçük ipuçları tüm farkı yaratabilir.

 • İyice Durulayın: Pirinci, su berraklaşana kadar birkaç kez soğuk suda duruladığınızdan emin olun. Bu, pirinç tanelerinden nişastaların çıkarılmasına yardımcı olur ve daha az yapışkan, kabarık bir pirinçle sonuçlanır.
 • Islak Pirinç: Pirinciniz çok ıslanırsa, bir dahaki sefere su miktarını ayarlayın ve ¼ bardak daha az kullanın. Bu sadece bir tür deneme yanılma olayı çünkü her ocak ve pişirme yöntemi farklı. Pirinç pişiricinizdeki veya hazır tencerenizdeki pişirme tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.
 • Pirinci örtün: Pirinci plastik ambalajla kaplamanın gayet iyi çalıştığını buldum. Bazı insanlar nemli bir mutfak havlusu kullanır ve kurumaması için doğrudan pirincin üzerine bırakır. Bazen streç film pirinci biraz fazla ıslak tutabilir, bu yüzden pirinciniz ıslak taraftan çıkarsa, onun yerine havluyu tercih ederim.

Yemek çubuklarını tutan ve bir kepçe suşi pirinci alan bir el.

Artıkları Depolamak

Suşi pirinci, gerçekten taze yemeniz gereken şeylerden biridir. Mükemmel pirinci yapmak için ekstra adımlardan geçmek, onu taze yediğinizde kesinlikle buna değer. Bazı artıklarınız varsa, bunları nasıl saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Baharatsız Pirinç: Pişmiş, terbiyesiz pirinç buzdolabında hava almayan bir kapta 5-6 gün saklanabilir.
 • Baharatlı Suşi Pirinci: Pişirilmiş, terbiyeli pirinç en iyi şekilde hemen kullanılır, ancak gerekirse buzdolabında hava geçirmez bir kapta 2-3 gün saklanabilir.


 • Pirinci, su berraklaşana kadar soğuk suyla durulayın.

 • Pirinci ocakta, pilav pişiricide veya Instant Pot’ta pişirin. Bir pilav pişirici veya hazır tencere kullanıyorsanız, pirinci üreticinin talimatlarına göre pişirin. Pilav pişiricim 3 bardak pirinç pişirmek için 4 bardak su alıyor.

 • Pirinç pişerken küçük bir tencerede pirinç sirkesi, şeker ve tuzu birlikte ekleyin. Orta-yüksek ateşte ısıtın ve şeker eriyene kadar çırpın.

 • Pişmiş pirinci büyük bir karıştırma kabına aktarın. Sirke karışımını pirincin üzerine dökün ve karışımı pirince katlamak için bir spatula kullanın.

 • Kâseyi saran sargıyla örtün ve pirinci oda sıcaklığına gelene kadar tezgahta soğumaya bırakın.hizmet: 4

kalori551kalori (%28)karbonhidratlar122G (%41)Protein10G (%20)Yağ1G (%2)Doymuş yağ0.2G (%1)Doymamış yağ0.2Gtekli doymamış yağ0.2GSodyum583mg (%24)Potasyum114mg (%3)Lif4G (%16)Şeker3G (%3)Kalsiyum6mg (%1)Ütü6mg (%33)

Tüm beslenme bilgileri, üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına düşen porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Garnitür

Yerel mutfak Asya

anahtar kelime Suşi pirinci

Leave a Reply

%d bloggers like this: