Pişirme Zımbaları: Profesyoneller Ne Kullanır?

Ben ürünlerden farklı olarak pişirmek ile – Trader Joe’nun %100 Yunan Kalamata Zeytinyağı, My Diamond Crystal Kosher tuzu, Grey Poupon Dijon, vb. pişirmek ile birlikte. Ben de düşündüm ki, bu yıl, tüm tatil kurabiyeleri beklentisiyle, iki fırın uzmanına, Dorie Greenspan ve Cheryl Day’e hangi marka un, tereyağı ve çikolatayı toplu olarak sipariş ettiklerini veya Ana Caddelerinde ulaşabileceklerini soracağımı düşündüm. süpermarket. Yemek yazarlığı dünyasında bir efsane olan Greenspan, en son şu kitabın yazarıdır: Dorie ile Pişirme (ve Substack haber bültenini pişiren her şey, xoxoDorie); ve Cheryl Day, Savannah’s’ın James Beard Ödüllü sahibidir. Day Bakery’ye geri dön ve yazarı, en son Cheryl Day’in Güney Pişirme Hazinesi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, seçtikleri çoğunlukla sıralandı. Greenspan’ın dediği gibi, “En iyi içerik demek yerine, bunları favorilerim olarak düşünüyorum, çünkü konu lezzet olduğunda, hepimizin bir “en iyi” fikri var. Ayrıca fırıncılık söz konusu olduğunda çifte bir hayat sürdüğünü belirtiyor: “Arkadaşlarım ve ailem için bir şeyler yaparken pişirdiğim malzemeler ve test etmek için ek malzemelerim var. Tariflerimin ülkenin her yerinden insanlar için işe yarayacağından bu şekilde emin olabilirim.

UN: Kral Arthur
Greenspan, “Testlerde kullanmadığım bir un olduğunu sanmıyorum” diyor. Pillsbury, Gold Medal ve Hecker’s gibi süpermarket unlarını her zaman elimin altında bulundururum ama satın alırım King Arthur Çok Amaçlı Ağartılmamış Un 10 ve 25 kiloluk torbalarda (kocam, ailede ekmek fırıncısı ve büyük torbaları paylaşıyorum). Markayı seviyorum – çekim yaparken onlarla çalıştım Julia ile pişirme ve orada birçok insan tanıdım. Fırıncıları önemsemeleri ve yardım etmeleri hoşuma gidiyor.” Day, “Her zaman güvenebileceğim bir marka ve değerleri ile fırıncılık ve topluma bağlılıkları benimkiyle uyumlu” diyerek aynı fikirde.

KAKAO: Valrhona
Kakao konusunda da aynı fikirdeler. Day, “Valrhona en yozlaşmış, zengin koyu yoğun çikolata tadına sahip ve her kuruşa değer” diyor. Greenspan: “Rengi, zengin aroması ve eklendiği her şeye verdiği doku için seviyorum.” Pişirdiğim neredeyse her şey için Hollanda’da işlenmiş kakao kullanıyorum. (Test için Droste’s veya Guittard’ı kullanabilirim ve “Hershey’s her zaman elimdedir.”)

ÇİKOLATA PİŞİRMEK: Valrhona & gitarist
Greenspan yine Valrhona’ya oy veriyor. Guanaja veya Manjari. “Bunu 1990’ların sonunda Paris pasta şefi Pierre Hermé ile çalışmaya başladığımda öğrendim ve o zamandan beri seviyorum. Bu bir savurganlık – sıradan bir çikolata değil – ama her şeyi lüks yapıyor.” Greenspan “acı-tatlı bir kız” ama aynı zamanda Valrhona’nınkini de gerçekten seviyor Jivara sütlü çikolatalar neredeyse yarı tatlı oldukları için. Day, çikolata pişirme konusunda Guittard’ı tercih ediyor: “Eğer büyük pişirme gofretleri kurabiyelerinde, ne bekliyorsun?” Greenspan, günlük testler için çeşitli çikolatalar kullanır, ancak Trader Joe’nun “iyi bir fiyata iyi bir çikolata” anlayışına düşkündür.

TEREYAĞI: Takma & Kerrygold
Day of Plugra, “Avrupa tereyağını seviyorum çünkü daha fazla yağ ve daha az su tarzı benim pişirme tarzımda her zaman daha iyidir” diyor, “bisküvi ve turtalarda en ince tabakaları, kekler ve kurabiyeler için en hassas doku ve kırıntıları verir.” Kerrygold benim “ikram” tereyağım,” diyor Greenspan, “hem tuzlu yemek için ve tuzsuz pişirmek için.” Her gün ve test için tuzsuz Cabot, Land O’Lakes veya süpermarket markalı tereyağı kullanıyor. “Satıştaysa stoklayıp donduruyorum.”

Fotoğraf kredisi: Marti Sans için tıknaz.

Baskı Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: