Orzo, Ispanak ve Enginar ile Tek Kap Tavuk

Son zamanlarda boşalan yuvamda iki kişilik yemek yapmaya o kadar alıştım ki, geçen hafta kızlar eve geldiğinde neredeyse dört kişilik yemek yapmayı yeniden öğrenmem gerekiyormuş gibi hissettim. Ve Şükran Günü için önceden hazırlık yapmakla meşgul olduğum için, kendimi onlar için hoş geldin-ev gibi ve rahat aile yemeği tarifleri için can atarken buldum, ancak lavaboda birikecek bir tencere ve tava ordusunu istemedim. jenga kulesi. Bilirsiniz, hayatınızın her gününde çocukları beslerken isteyeceğiniz türden bir tarif. Bu kazanan oldu.

Enginar ve Orzo ile Tek Kap Tavuk
4 kişilik

3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 1/2-2 pound (yaklaşık 6 orta-büyük) tavuk baldırı
koşer tuzu ve tatmak için taze çekilmiş karabiber
1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik
1 küçük soğan, doğranmış
2 diş sarımsak, kıyılmış
çizgi kırmızı biber gevreği
2 su bardağı dörde bölünmüş enginar kalbi (dondurulmuş veya konserve)
2 bardak orzo
2 su bardağı tavuk suyu
bir orta boy limon suyu (yaklaşık 1/3 bardak)
2-3 su bardağı gevşekçe paketlenmiş bebek ıspanak
1/2 su bardağı ufalanmış beyaz peynir (isteğe bağlı)
maydanoz veya frenk soğanı gibi otlar (isteğe bağlı)

Fırını 350 ° F’ye ısıtın.

Bir Hollandalı Fırını veya çok büyük bir tencereyi orta-yüksek ateşte ayarlayın ve yağ ekleyin. Tavuk butlarını tuz, karabiber ve kekikle tatlandırın ve terbiyeli tarafı alta gelecek şekilde tencereye koyun. Biraz kalabalık olursa olsun, piştikçe küçülürler. Bir tarafı dokunmadan çok iyi kızarana kadar yaklaşık 8 dakika pişirin – altına göz atma dürtüsüne karşı koyun, bu, tavukta iyi, cilalanmış bir renk elde etme şansınız, düşündüğünüzden daha uzun süre gitmek istiyorsunuz. Diğer tarafta çevirin ve yaklaşık 2 veya 3 dakika pişirin. Bir tabağa çıkarın, tamamen pişmeleri gerekmez.

Isıyı ortama çevirin ve soğan, sarımsak, kırmızı biber gevreği ve daha fazla tuz ve karabiber ekleyin. 2 dakika pişirin, ardından enginar ve orzo ekleyin, her şey parıldayana ve yağla kaplanana kadar fırlatın. Et suyu ve limon suyunu ekleyin ve hafif bir kaynamaya getirin, ardından ocağı kapatın. Tavuğu üstüne yerleştirin (sıvının üzerine bakmak için çok çalıştığınız kahverengi derinin olmasını istersiniz – tavuk tamamen suya batırılmamalıdır).

Tencereyi fırına aktarın ve sıvının çoğu orzo tarafından emilene kadar 20 dakika pişirin. Tencereyi ocağın üstüne koyun ve tavuğu tekrar tencereden dikkatlice çıkarın. Ispanak soluncaya ve beyaz peynir eriyene kadar karıştırarak tencereye beyaz peynir ve ıspanak ekleyin. Tavuğu tekrar tencereye ekleyin ve yemek yiyenlerin kendilerine hizmet etmelerini sağlayın.

PS Vejetaryen tarifler ve eti nasıl geri çevireceğinize dair stratejiler için, benimkine bakın. New York Times en çok satan kitap Hafta İçi Vejetaryenler. Hatırlatma: Bugünlerde tüm eğlenceli şeyler Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi haber bülteninde oluyor. alt yığınsürekli olarak tüm platformda en çok okunan ilk 10 gıda haber bülteninde yer almaktadır. buradan abone olabilirsiniz.

Baskı Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: