Liege Gofretler | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı oku.

Hiç Liege Waffle gibi bir waffle yemediniz! Bu waffle’lar Belçika waffle’ına benzer, ancak inci şekerle daha tatlı hale getirilir. Dışları mükemmel şekilde çıtır çıtır, içleri ise sıcak ve yumuşaktır. Taze meyveler ve çırpılmış krema ile daha iyi bir brunch arkadaşı bulamazsınız!

Kahvaltıyı sevdiğim bir sır değil. Yazdığım her kahvaltı tarifini düşünürüm, size günün en iyi öğünü olduğunu hatırlatmam gerekir (bence!). Ayrıca sıcak waffle veya kabarık kreplerle servis edilen iyi bir brunch’ı, yanında çırpılmış yumurtayı ve Orange Julius gibi eğlenceli bir içeceği sevmeden edemiyorum!

Liege waffle'ları üst üste dizilmiş, üzerlerinde meyveler, üstüne şurup dökülüyor.

Liege Waffle

Bu noktada dürüst olalım, hepimiz liege waffle’ın ne olduğunu bilmek istiyoruz değil mi?! Nasıl farklı ve neden bu kadar sevimli görünüyor? Bir liege waffle, inci şekeri nedeniyle biraz daha tatlı olan bir Belçika waffle türüdür. Hamur, normal waffle hamurunuzdan çok daha kalındır ve aslında waffle demirinize koymak için küçük hamur topları oluşturursunuz. Dışları çıtır çıtır, içleri ise sıcak, yumuşak ve rüya gibi. Bu liege waffle tarifi, Utah, Salt Lake City’deki Bruges’de alabileceğiniz muhteşem waffle’ların bir kopyası!

Eğer bir waffle aşığıysanız, her şeyi bırakıp bu tarifi HEMEN ŞİMDİ yapmalısınız! O kadar iyi. Sanırım waffle’ların en sevdiğim kahvaltı yemeği olduğunu söylemem yanlış olmaz ve bunlar tüylerinizi diken diken ediyor. Ahududu ve pudra şekeri sır ekleyerek onları süper tatlı tarafta giydirmeyi seviyorum. Bir keresinde eğlenceli bir arkadaş brunch’ında, onlara bir kaşık dondurma ve üstüne biraz sıcak şekerleme ile tatlı olarak servis ettim. Şu an bunu düşündükçe salyalarım akıyor! Bu waffle’lar, tarih kitaplarına (ve umarız tarif kitabınıza!) girecek mükemmel bir brunch veya özel gün kahvaltısıdır.

İçindekiler

Bu liege waffle’larının en iyi yanı, ev yapımı bir waffle’dan daha sert olmaması. Bu mayalanmış bir waffle, bu yüzden kilerinizde hazır maya olup olmadığını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer özel içerik Belçika inci şekeridir. Biraz önce Amazon’dan aldım, ancak bazılarını mağazalarda da bulabilirsin. Bu tarif için özel bir waffle demirine ihtiyacınız yok, ben her zamanki waffle demirimi kullandım. Bazen eklediğim başka bir malzeme de vanilya özü. Aşağıdaki ölçüleri tarif kartında bulabilirsiniz.

 • Tam yağlı süt: Tam yağlı süt kullanmanızı gerçekten tavsiye ederim çünkü bu, hamurun çok kalın ve kremsi olmasına yardımcı olur.
 • Çok Amaçlı Un: Bu, çalışması en kolay olanıdır. Bu tarifi glütensiz veya diğer un çeşitleriyle denemedim, bu yüzden nasıl çalışacaklarından emin değilim.
 • Anında Maya: Bu sayede yumuşacık ve yumuşacık waffle’lar elde edeceksiniz. Instant veya aktif kuru maya kullanabilirsiniz.
 • Toz şeker: Bu tatlı bir waffle, bu yüzden hamura biraz şeker de giriyor. Bu, dış kısmın güzel ve altın kahverengi olmasına yardımcı olur. Dilerseniz onun yerine esmer şeker de kullanabilirsiniz.
 • Tereyağı: Hamurda kalan tuz miktarını kontrol edebilmek için tuzsuz kullanmayı tercih ederim.
 • Yumurtalar: Bu tarifi yapmadan önce onları dışarıda bıraktığınızdan emin olun, hamur oda sıcaklığında olursa daha iyi toparlanır.
 • Tuz: Tüm tatlı tatları dengelemek için.
 • şeker incileri: Bu waffle’ı bu kadar eşsiz ve lezzetli yapan da bu! Onları denemelisin, buna bayılacaksın!
Hamurun nasıl hazırlanacağını ve demirde pişirileceğini gösteren işlem fotoğrafları.

Liege Waffle Tarifi

Liege waffle’ların en iyi yanı, onları yapmak için gerçekten kendi yolunuzdan çıkmak zorunda olmamanızdır. Mayayı aktive eden ve hamurun kabarması için dinlenmeye bırakan fazladan bir adımları var. Her zaman ev yapımı ekmek yapıyorum, bu bana fazladan bir adım gibi gelmiyor bile, sonuçların ne kadar lezzetli olacağını biliyorum, bu yüzden buna kesinlikle değer!

 1. Ilık Süt ve Aktif Maya: Sütü ılık olana kadar mikrodalgada 15 saniye ısıtın. Maya paketini ekleyin ve karıştırın. Eriyene kadar 2-3 dakika bekletin.
 2. Hamur Yap: Büyük bir kapta un, şeker, tereyağı, yumurta, tuz ve süt karışımını ekleyin. Tamamen birleşene kadar karıştırın. Bir kenara koyun ve yaklaşık 30 dakika iki katına çıkana kadar yükselmeye bırakın.
 3. Isı Demir: Hamur kabarınca waffle kalıbınızı yağlayıp ısıtın.
 4. Şeker İncilerini Hamura Katlayın: Şeker incilerini hamura katlayın. Hamuru porsiyonlayın ve 4 ons top haline getirin.
 5. Pişirme Hamuru: Topları hafifçe köfteler haline getirin ve önceden ısıtılmış waffle demirinde 3-4 dakika koyu altın rengi olana kadar pişirin.
Waffle'ları parşömenle kaplı bir tepsiye dizin.

Liege Waffle Yapmanın İpuçları

Bu liege waffle’ları tam bir esinti, ancak ilk kez bir tarif yapmaya gittiğimde ipuçlarını her zaman takdir ediyorum! Şimdiye kadar sahip olabileceğiniz en iyi waffle’ları pişirmek için birkaç ipucu.

 • Tatlılığın Ayarlanması: Şeker incileri bu waffle’ları oldukça tatlı yapar, bu nedenle biraz daha az şeker tercih ederseniz, tarifte toz şekeri azaltmaktan veya çıkarmaktan çekinmeyin.
 • Pişirme Süresi: Pişirme süresi waffle makinenize bağlıdır. Waffle makinem için en iyi sıcaklığın orta düzeyde olduğunu gördüm ve yaklaşık 3 buçuk dakika pişirdiler.
 • Malzemeler: Kalbinizin arzu ettiği malzemelerle servis yapın! Şurup, reçel, Nutella, çikolata, çilek, muz, liste uzayıp gidiyor! Bu waffle’lar kendi başlarına bile lezzetlidir. Daha önce onları dondurma ve dondurma soslu bir tatlı gözleme olarak yediğimden bahsetmiştim. Onları nasıl yersen ye, aşık olacaksın!

Çatalla bir ısırık alınmış bir tabakta bir liege waffle.

Artıkları Depolamak

Bu mayalı hamur gerçekten çok yönlüdür ve aşağıda hamur saklamayla ilgili ipuçlarımı paylaşıyorum. En iyi arta kalanları senin lord waffle’ların yapacak. Dışının güzel ve çıtır olması için onları fırında tekrar ısıtmayı tercih ederim!

 • Buzdolabında: Pişmiş waffle hava geçirmez bir kapta saklanabilir ve 4-5 gün buzdolabında saklanabilir.
 • Dondurucu Hamur: Hamur 2. adımda dondurulabilir. Önceden toplara bölünebilir ve dondurulabilir. Kilitli dondurucu poşetinde 3 aya kadar saklanır. Tek tek toplara (bir çorba kaşığı kadar) şeker incileri eklemeden önce buzdolabında gece boyunca çözülmesine izin verin. Pişirmeden önce 5-10 dakika dinlendirin.
 • Hamurun Saklanması: Hamur bir gece önceden hazırlanıp üzeri kapatılarak bir gece buzdolabında bekletilebilir. Tane şekerleri ekleyip porsiyonlamadan önce oda sıcaklığına gelsin. Belirtildiği gibi pişirin.


 • Sütü ılık olana kadar mikrodalgada 15 saniye ısıtın. Maya paketini ekleyin ve karıştırın. Eriyene kadar 2-3 dakika bekletin.

 • Büyük bir kapta un, şeker, tereyağı, yumurta, tuz ve süt karışımını ekleyin. Tamamen birleşene kadar karıştırın. Bir kenara koyun ve yaklaşık 30 dakika iki katına çıkana kadar yükselmeye bırakın.

 • Hamur yükseldiğinde, waffle demirinizi yağlayın ve ısıtın.

 • Şeker incilerini hamura katlayın. Hamuru porsiyonlayın ve 4 ons top haline getirin.

 • Topları hafifçe köfteler haline getirin ve önceden ısıtılmış waffle demirinde 3-4 dakika koyu altın rengi olana kadar pişirin.hizmet: 8

kalori671kalori (%34)karbonhidratlar92G (%31)Protein8G (%16)Yağ31G (%48)Doymuş yağ19G (%95)Doymamış yağ2Gtekli doymamış yağ8GTrans yağ1GKolesterol121mg (%40)Sodyum250mg (%10)Potasyum129mg (%4)Lif2G (%8)Şeker51G (% 57)A vitamini994iç ünite (%20)Kalsiyum61mg (%6)Ütü3mg (%17)

Tüm beslenme bilgileri, üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına düşen porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs kahvaltı, brunch

Yerel mutfak Avrupalı

anahtar kelime gözlemeler

Leave a Reply

%d bloggers like this: