Kolay Tavuk Yakitori | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı okuyun.

Yakitori tavuk şişleri, sulu ve mükemmel şekilde kömürleşmiş, tatlı ve dumanlı bir sır ile tepesinde. Japon sokak yemeklerinden esinlenerek, bu yaz ızgarada pişireceğiniz en iyi şey olacaklar!

Şişler yapmayı en sevdiğim şeylerden biri çünkü çok kolaylar ve tüm aile onları seviyor! Teriyaki dana şişleri, Tay tavuk şişleri ve ızgara Asya sarımsaklı biftek şişleri, tüm yaz boyunca aileyi memnun etmek için daha lezzetli tariflerdir.

Beyaz tabaktaki tavuk şişlerinin yukarıdan görünümü.

Tavuk Yakitori nedir?

Yakitori bir Japon sokak yemeğidir. yaki ‘ızgara’ anlamına gelen ve tori “kuş” anlamına gelir. Bu sulu tavuk şişleri yumuşak, şımarık ve hareket halindeyken tadını çıkarmak için mükemmel! Bugünün tarifi, evde kolayca yeniden oluşturabileceğiniz o lezzetli sokak lezzetlerinden ilham alıyor! Yakitori tavuğu, soya sosu, esmer şeker, sarımsak ve pirinç şarabı gibi malzemelerle hazırlanan lezzetli bir ev yapımı sosla kaplanır ve tatlıdan tuzluya ve keskinliğe kadar her şeyi içeren bir lezzet sunar!

Bu tavuk şişleri sadece delicesine iyi değil, aynı zamanda ızgara yapmak sadece birkaç dakika sürüyor! Yakitori sosunun tüm lezzetli tatlarının tavuk parçalarına karışması için her iki tarafta 4-6 dakika yeterlidir. Hem atıştırmalık hem de yemek olarak servis edebileceğiniz hızlı ve kolay bir yemektir. Tüm ailenin bayılacağı basit bir akşam yemeği için yakitori’nizi beyaz pirinçle eşleştirin! Çocuklarım doyamıyor ve her zaman saniyeler istiyor. Eminim aileniz de buna bayılacaktır!

Neye ihtiyacınız olacak

Yakitori tavuğu birçok basit malzeme kullanır, ancak siz niyet Mümkün olan en iyi lezzet için sosu sıfırdan yapmanız gerekir. Yakitori sosunun tam tarifini burada bulabilirsiniz! Diğer tüm bileşenlerin ölçümleri aşağıdaki tarif kartında bulunabilir.

 • Yakitori Sosu: Tavuk yakitori sosu teriyaki’ye benzer, ancak daha keskin bir lezzet için sake ve mirin pirinç şarabı ekler.
 • Tavuk Kalçaları: Burada çok sulu ve yumuşak oldukları için tavuk budu kullandım! Bunları tavuk göğsü veya taşlıklarla da değiştirebilirsiniz. Ne kullanırsanız kullanın, ızgarada eşit şekilde pişmeleri için 1 inçlik parçalar halinde kesildiğinden emin olun.
 • Şiş: Metal veya bambu şişlerin ikisi de çalışır.
 • Yeşil soğanlar: Garnitür için ekleyin! Yeşil soğan, bu şişleri mükemmel bir şekilde tamamlayan bir miktar lezzetli lezzet katıyor.

Yakitori Tavuğu Nasıl Yapılır?

Bu şişleri yapmak çok basit! Yoğun yaz günleri için mükemmel, hızlı ve kolay bir yemek. Burada daha kolay ve lezzetli ızgara tarifleri bulun!

 1. Sos Yap, Tavukla Atıştır: Yakitori sosu hazırlayın. Tavuk parçalarını bir orta boy kase. Sosun yarısını ekleyin ve tavuğu kaplamak için atın.
 2. Hazır Şişler: Her şişi tavukla geçirin.
 3. Izgara: Izgarayı orta yüksekliğe çevirin. Şişleri ızgaraya ekleyin. Şişleri 4-6 dakika pişirin. Sonra çevirin ve sosla yağlayın. Tavuk tamamen pişene ve artık pembeleşmeyene kadar pişirmeye devam edin.
 4. Bast: Sos ile yağlayın. Izgaradan çıkarın ve beyaz pirinç üzerine servis yapın ve istenirse yeşil soğan ile süsleyin.
Marine edilmiş ve ızgarada pişirilmiş tavuğun 4-fotoğraflı kolajı.

Tavuk Izgara için İpuçları

İşte ızgara yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç basit ipucu, böylece şişleriniz mükemmel bir şekilde yumuşak ve yumuşak olur!

 • Şişleri ıslatın: Tahta şiş kullanıyorsanız, tavukla diş açmadan ve ızgaraya eklemeden önce bunları suda bekletin. Bu onların alev almasını önleyecektir.
 • Düşük ve Yavaş Pişirin: Şişlerimi orta ila orta-yüksek ateşte pişirmeyi severim. Izgaranız çok sıcaksa bu, yakitori’nizi düzensiz pişirebilir veya yakabilir.
 • Sıcaklığı Kontrol Edin: Bir termometre kullanmak, ızgara tavuğunuzun pişip pişmediğini kontrol etmenin hızlı ve kolay bir yoludur. İç sıcaklık 165 derece F’ye ulaştığında bittiğini anlayacaksınız. Bu, aşırı pişmemesi için ızgaradan ne zaman çıkaracağınızı bilmenin de harika bir yoludur. İç sıcaklıklarınız 165 derecenin üzerindeyse tavuğunuz kuru olabilir.
 • Dinlenelim: Tavuğumu ızgaradan çıkardıktan sonra her zaman birkaç dakika dinlendirmeyi severim. Bu şekilde, mümkün olan en hassas doku için gerekli olan tüm lezzetli meyve sularını emer!

Beyaz pirinç yatağında yakitori şişlerinin yakın çekimi.

Artık Yakitori’yi Saklamak

Yakitori tavuğunuz en iyi taze servis edilir, ancak buzdolabında hava geçirmez bir kapta 3-4 gün saklayabilirsiniz. Yeniden ısıtırken, tüketmeden önce iç sıcaklıkların 165 Fahrenhayt dereceye ulaştığından emin olun.

Bir şişi yakitori sosuna batırmak.


 • Yakitori sosu hazırlayın. Orta boy bir kaseye tavukları ekleyin. Sosun yarısını ekleyin ve tavuğu kaplamak için atın.

 • Her şişi tavukla geçirin.

 • Izgarayı orta yüksekliğe çevirin. Şişleri ızgaraya ekleyin. Şişleri 4-6 dakika pişirin. Sonra çevirin ve sosla yağlayın. Tavuk tamamen pişene ve artık pembeleşmeyene kadar pişirmeye devam edin.

 • Sos ile yağlayın. Izgaradan çıkarın ve beyaz pirinç üzerine servis yapın ve istenirse yeşil soğan ile süsleyin.Hizmet: 4

kalori561kalori (%28)karbonhidratlar12g (%4)Protein41g (%82)Yağ38g (%58)Doymuş yağ10g (%50)Doymamış yağ8gTekli doymamış yağ16gTrans yağ0,2gKolesterol222mg (%74)Sodyum2932mg (%122)Potasyum627mg (%18)Lif0.1gŞeker10g (%11)A vitamini177İÜ (%4)Kalsiyum36mg (%4)Ütü3mg (%17)

Tüm beslenme bilgileri üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Akşam yemeği

Yerel mutfak Japonca

anahtar kelime tavuk yakitori, yakitori, yakitori sos

Leave a Reply

%d bloggers like this: