Kahverengi Sos | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı oku.

Bu Kahverengi Sos hızlı ve kolaydır, damlamaya gerek yoktur! Sığır eti suyu ve külçe ile yapılır, ona zengin ve derin bir tat verir ve 10 dakikadan kısa sürede hazır olur. Herhangi bir proteine ​​u200bu200bveya bir dağ patates püresinin üstüne mükemmel bir ektir.

Akşam yemeğinde et ve patatese bayılırım. Ülkenin bunun yaygın bir yemek olduğu bölgesinde büyüdüm ve gerçekten buna bayılıyorum! Bu sos, sulu ve yumuşak rosto, bir yığın patates püresi veya köfte üzerine mükemmel bir şekilde gider!

Bir kasede patates püresi üzerine dökülen bir sos tenceresinde kahverengi sos.

Kahverengi Sos Tarifi

Bu kahverengi sos tarifi yeni favoriniz olacak! Bu sos, sığır eti suyundan yapılır ve bir miktar tereyağı ve un ile koyulaştırılır. Bu tarifi glütensiz yapmak için aşağıdaki ipucu kutusunda hızlı bir ipucum var. Bu sos, benim popüler hindi sosumdan daha kolay çünkü herhangi bir tava damlamasına ihtiyacınız yok! Bu, çırpması çok hızlı ve kolaydır ve bir Mississippi domuz rostosu üzerinde mükemmeldir.

Bunu neredeyse her yıl Noel yemeği için yaparım ve her şeyde harika olur! Şükran Günü hindinizin üstüne bayılacaksınız. Bu tarifi bu kadar sevmemin nedenlerinden biri de 10 dakikadan kısa sürede hazır olması. Çok hızlı ve kolay ve herkes her zaman lezzeti övüyor. Patates kızartması ve gerçekten herhangi bir protein üzerinde bile harika.

İçindekiler

Bu kahverengi sosta sevdiğim şey, önce eti pişirmenize gerek olmaması! Herhangi bir damlamaya ihtiyacınız yok, sadece et suyu ve bulyon kullanabilirsiniz ve tadı da aynı derecede güzeldir! Bu hızlı ve kolay ev yapımı kahverengi sosu birkaç kez çırptım ve herkes onu her zaman seviyor. Aşağıdaki ölçüleri tarif kartında bulabilirsiniz.

 • Un: Un, sosu koyulaştıran şeydir. Sosu başlatmak için tereyağlı meyane yapacaksınız.
 • Tereyağı: Meyane yapmak için una tereyağı eklenir. Roux, sosun yumuşak, ipeksi ve doğru kıvamda olmasına yardımcı olur.
 • Et suyu: Et suyu, sosa lezzet ve derinlik katar. Aynı zamanda besin ekler! Elinizde varsa tavuk suyu veya sebze suyu ekleyebilirsiniz. Lezzeti değiştirecek ama yine de harika olacak!
 • Et Bulyon: Etin lezzetini arttırmak için dana bulyon kullandım.
 • Worcestershire sos: Bu sos harika bir tada ve bol miktarda umamiye sahiptir. Gerçekten ağzınızı sulandıracak ve sosa çok fazla lezzet katacak.
 • Sarımsak tozu: Sarımsak tozu, sosa lezzet katacak güzel ve lezzetli bir malzemedir.
 • Soğan tozu: Soğan tozu tatlı ve tuzludur ve tüm lezzetli tatların ortaya çıkmasına yardımcı olur.
 • Tuz biber: Bu tatmak içindir, sosun içindeki tatları ortaya çıkaracaktır.
Bir tencerede tereyağı ve unun meyane haline getirildiğini, ardından diğer malzemelerin birbirine karıştırıldığını gösteren işlem fotoğrafları.

Kahverengi Sos Nasıl Yapılır

Kahverengi sos, mutfakta olmazsa olmaz bir tariftir. Herhangi bir yemeği canlandırabilir ve en sevdiğiniz et ve patates yemeği için mükemmeldir. 10 dakikadan kısa sürede hazır oluyor ve gerçekten her yemeğe derin bir lezzet katıyor. Çocuklarınızla da yapabileceğiniz harika bir tarif! Bütün ailem bu sosa bayılıyor, sizinkilerin de seveceğini biliyorum.

 1. Roux’u yap: Orta boy bir tencereye tereyağını ekleyin ve orta ateşte ısıtın. Tereyağı eridikten sonra unu ekleyin. Karışım kalınlaşana ve bir roux oluşturana kadar çırpın.
 2. Et Suyu Ekleyin: Çırpmaya devam ederken et suyunu dökün. Tuz ve karabiber ekleyin ve tercihinize göre koyulaşana kadar birkaç dakika daha kaynamaya bırakın.
 3. Lezzet ekleyin: Et suyu, Worchestershire sosu, sarımsak tozu ve soğan tozunu ekleyin. Malzemeleri bir araya gelene kadar birlikte çırpın.
 4. Kaynatma: Çırpmaya devam ederken, karışımı düşük kaynama noktasına getirin, ardından ısıyı kaynama noktasına indirin. Karışım koyulaşana kadar sosun birkaç dakika kaynamasına izin verin.
 5. Mevsim: Tatmak için tuz ve karabiber ekleyin.
 6. Zevk almak: Sıcak servis yapın ve tadını çıkarın!

Kahverengi Sos Yapmanın İpuçları

Kahverengi sos yapmak o kadar kolay ki, kendinizi sürekli bunu yaparken bulacaksınız. Ev yapımı kahverengi sosunuzu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak birkaç ipucu!

 • Glutensiz Yapın: Eğer bir gün glütensiz bir misafirim gelirse, bu tarifi glütensiz yapmayı seviyorum, böylece onlar da tadını çıkarabilsinler! Süreç biraz farklı. Bir meyane yapmak yerine, diğer tüm malzemeleri (un ve tereyağı hariç) ekleyip kaynama noktasına getireceksiniz. 1 yemek kaşığı mısır nişastası ve ½ C soğuk suyu ayrı bir kapta karıştırın. Mısır nişastasını önce suyla karıştırmak, sosta topak kalmamasını sağlayacaktır. Daha sonra mısır nişastası bulamacını sosa ekleyin ve tekrar 2-3 dakika kaynamaya bırakın. Sosun koyulaşmaya başladığını göreceksiniz. İstediğiniz kıvama gelince ocaktan alın.
 • Farklı Broth Kullanımı: Sığır et suyunu sebze suyu veya tavuk suyu ile kolayca değiştirebilirsiniz. Tadını değiştirecek ama yine de çok lezzetli olacak.
 • Diğer Tatların Eklenmesi: Sadece Worcestershire sosuna bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ayrıca Dijon hardalı ve hatta ketçap da ekleyebilirsiniz! Bu sizin sosunuz, işe yarayacağını düşündüğünüz adaçayı veya kekik gibi bitkileri ekleyin!

Patates püresinin üzerine kaşıkla bir kaşık alarak kahverengi sos.

Artıkları Depolamak

Kahverengi sos harika yemek artıkları yapar. Tadının tekrar taze olması için artık akşam yemeğinizin üzerine dökmek de harika! Artık sosunuzu nasıl saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Buzdolabında: Arta kalan sosunuzu buzdolabında saklayabilirsiniz. hava geçirmez kap bir haftaya kadar.


 • Orta boy bir tencereye tereyağını ekleyin ve orta ateşte ısıtın. Tereyağı eridikten sonra unu ekleyin. Karışım kalınlaşana ve bir roux oluşturana kadar çırpın.

 • Çırpmaya devam ederken et suyunu ekleyin. Tuz ve karabiber ekleyin ve tercihinize göre koyulaşana kadar birkaç dakika daha pişirin.

 • Et suyu, Worchestershire sosu, sarımsak tozu ve soğan tozunu ekleyin. Malzemeleri bir araya gelene kadar birlikte çırpın.

 • Çırpmaya devam ederken, karışımı düşük kaynama noktasına getirin, ardından ısıyı kaynama noktasına indirin. Karışım koyulaşana kadar sosun birkaç dakika kaynamasına izin verin.

 • Tatmak için tuz ve karabiber ekleyin.

 • Sıcak servis yapın ve tadını çıkarın!hizmet: 8

kalori46kalori (%2)karbonhidratlar3g (%1)Protein1g (%2)Şişman3g (%5)Doymuş yağ2g (%10)Doymamış yağ0.1gtekli doymamış yağ1gTrans yağ0.1gKolesterol8mg (%3)Sodyum258mg (%11)Potasyum48mg (%1)Lif0.2g (%1)Şeker0.1gA vitamini88iç ünite (%2)C vitamini0.2mgKalsiyum7mg (%1)Ütü0.3mg (%2)

Tüm beslenme bilgileri, üçüncü taraf hesaplamalarına dayanmaktadır ve yalnızca bir tahmindir. Her tarif ve besin değeri, kullandığınız markalara, ölçüm yöntemlerine ve hane başına düşen porsiyon boyutlarına bağlı olarak değişecektir.

Kurs Akşam yemeği

Yerel mutfak Amerikan

anahtar kelime kahverengi sos

Leave a Reply

%d bloggers like this: