Izgara Limonlu Tavuk Tarifi | Tarif Eleştirmeni

Bu web sitesi, size tarifler sunabilmemiz için bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar içerebilir. Gizlilik politikamı okuyun.

Bu kolay ızgara limonlu tavuk tarifi sadece birkaç malzeme gerektirir ve sadece birkaç dakika içinde ızgara yapar! Yumuşak ve sulu ve bir sürü taze lezzetle dolu!

Mangal yakmak yazın en güzel yanlarından biri çünkü yeni tariflerin zamanı geldi! Bu karides, bu sebzeler veya bu lezzetli biftek gibi diğer ızgara favorilerimden bazılarını deneyin!

Bir tabak ızgara limonlu tavuk servise hazır.

Izgara Limonlu Tavuk Tarifi

Izgara yapılan her şeyin büyük bir hayranıyım çünkü dışarısı sıcak ve barbekü mevsimi geldi! Sadece temizlenmesi kolay olduğu için değil, yemeklerimizi mevsimlere göre değiştirmeyi de sevdiğimiz için ızgarada yemek pişirmeyi seviyoruz. Izgaradaki hemen hemen her şeyi seviyorum ve bu ızgara tavuk tarifi de bir istisna değil. Taze ve parlak tatlarla aşılanmış bu tavuk, delicesine lezzetlidir.

Bu tarifle tavuğunuzun kuru olması konusunda endişelenmeyin çünkü nihai sonucunuz yumuşak ve sulu tavuktur. Tatlar marine yoluyla tavuğun içine sızar ve ardından ızgarada pişirmek tüm suyu içeri alır. Bunu lezzetli bir salata, sebzeler ve biraz meyve ile servis edin ve ızgara mevsiminde buna tekrar tekrar geleceksiniz!

Izgara Limonlu Tavuk İçindeki Malzemeler

Şanslısın ki, bu tarif sadece birkaç basit malzemeyi alıyor. Turşuyu çırptıktan ve tavuğunuzu birkaç dakika bekletin, ardından mükemmel bir şekilde ızgarada pişirilmiş tavuğa gidiyorsunuz! Kesin ölçümler için gönderinin altındaki tarif kartına bakın.

 • Tavuk göğsü: Bunun yerine koyu et tercih ederseniz tavuk budu da kullanabilirsiniz. Ben kemiksiz ve derisiz tavuk kullanıyorum.
 • Zeytin yağı: Bu turşunun temeli olacak.
 • Sarımsak tozu: Sarımsak olan her şeyi severim ve bu limonla çok iyi gider.
 • Soğan tozu: Soğan tozu, turşuya çok fazla lezzet katıyor.
 • İtalyan Baharatı: Ev yapımı İtalyan baharatımı kullanmayı seviyorum ama mağazadan da satın alabilirsiniz. Kekik, biberiye ve kekik başta olmak üzere tüm baharatlar birbirine çok yakışıyor!
 • Limon: Elimden geldiğince taze limon suyu kullanmayı seviyorum. Bu tarifte limon suyunu kullanıyorsunuz ama biraz daha lezzet için biraz limon kabuğu rendesi de ekleyebilirsiniz!
 • Tuz ve Karabiber: Bunlar, marine içindeki tüm lezzetleri artıracaktır.

Izgara Limonlu Tavuk Nasıl Yapılır?

Bu ızgara limonlu tavuk yapmak kolaydır ve büyük bir lezzet yumruğunu paketler! 40 dakika ayırın (tavuğun marine edildiği süre de buna dahildir!) ve kısa sürede dışarıda lezzetli bir yemek yiyeceksiniz!

 1. Birleştir: Orta boy bir kaseye tavuk, zeytinyağı, sarımsak tozu, soğan tozu, İtalyan baharatı ve bir limonun suyunu ekleyin.
 2. Terbiye etmek: 30 dakika marine edin. Izgarayı orta-yüksek ısıya önceden ısıtın.
 3. Tavukları ızgara yapın: Tavuğu her iki tarafta 3-4 dakika ızgara yapın. Tavuğun üzerine taze limon sıkın ve limon dilimleriyle süsleyin. Sıcak servis yapın. Zevk almak!
Limon turşusunda bir cam kase çiğ tavuk kaplı.

Izgara İpuçları

Limonlu tavuğunuzu sulu ve mükemmel şekilde pişirmek için nasıl ızgara yapacağınıza dair birkaç ipucu!

 • Izgarayı temizleyin: Evet, başlamadan önce temiz bir ızgara isteyeceksiniz. Izgarayı ısıtın ve ardından bir fırçalamak veya bir ızgara temizleme spreyi.
 • Et yapışırsa: Etinizi ızgarada çok sık hareket ettirmemeye çalışın. Etin pişmesini tek bir yerde bırakmak ve daha sonra pişirmeyi bitirmek için ters çevirmek en iyisidir. Et ızgaraya yapışıyorsa bırakın, piştikten sonra yapışmaz.
 • Eti ezmeyin: Izgara yaparken spatulayı etin üzerine koyup suyunun bittiğini görmek için sıkmak cazip gelebilir. Yapma! Lezzet ve yemek pişirmek için ihtiyacınız olan tüm yağ ve sululuk budur.
 • Bırak dinlensin: Sabırlı olun ve eti kesmeden önce dinlenmeye bırakın. Bu, etin etin içindeki tüm sululuğu sıkıca tutmasına yardımcı olacaktır.
 • Sıcaklığı kontrol edin: Tavuğu yemeden önce iç sıcaklığını kontrol etmek için bir et termometresi kullanın. Tavuk 165 derece Fahrenheit’e ulaştığında yapılır.

Izgara limonlu tavuk yakın çekim.

Artıklar Nasıl Saklanır

Bu ızgara limonlu tavuktan arta kalanlarınız varsa, saklamak ve daha sonra kullanmak çok kolay! Pişen tavuğu hava geçirmez bir kaba (veya alüminyum folyoya sarın) koyun ve buzdolabınıza koyun. Bu tavuk 3-4 gün dayanır.

Dilimlenmiş tavuk ve ızgara brokoli içeren bir tabak.

Leave a Reply

%d bloggers like this: