Herkes İçin Soccata – Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi

Küçük çocuklarım olduğunda, birçok aktivite öncelik listesinden düştü – iş arkadaşlarımla mutlu saatler içki içmek, en yeni Wes Anderson filmini yakalamak tiyatroda, genel öz bakım – ama akşam yemeğine insanları davet etmeye kararlıydım. Sebep ne olursa olsun, bana sadece arkadaşlarla ve toplumla değil, eski annem öncesi benliğimle de güvenilir bir şekilde neşe ve bağlantı sağlayan türden bir aktiviteydi. Sonuç olarak, her zaman eğlenmek için kolay, stressiz menüler arıyordum ve “ileriye git” kelimeleri, örneğin “örnek satış”ın bir zamanlar sahip olduğu aynı tür endorfin hücumunu yarattı. Ve işe yarayan bir menü stratejisine ulaşmayı başardım. On yıl önce yazdığım gibi Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi:

Akşam yemeği misafirleri için menü planlarken geri döndüğüm stratejilerden biri “Bir İmza Pişirmek”, yani….Büyüklerden biri (Julia, Jacques, Marcella), sizinkinden önce milyonlarca evde, hatta bazen tatillerde ve özel günlerde bile yutulmuş ve beğenilmiş, zaman içinde test edilmiş, garantili bir göstericidir. Onlar sofistike. Onlar özel. Onlar klasik. “Yemek hakkında bir şeyler biliyorum” derler. Tabii ki, yine de pişirmeniz gerekiyor… ama kesin bir şeyle gideceğinizi bildiğinizde çok daha az stres oluyor.

Bu günlerde Sure Thing demenin başka bir yolu var. Kristen Miglore, on yılı aşkın bir süredir Food52’nin “Deha Tarifi” sütununu bu denenmiş ve gerçek kavramına adamıştır ve yemek kitabı biçiminde üçüncü koleksiyonunu yeni çıkarmıştır: Sadece Dahi. Bunu ilk ikisinden daha çok seviyorum – ve sadece Bizim domuz eti orada! – ancak ikonik, güvenilir tariflere odaklandığı için öğretmek. Food52’nin kurucusu Amanda Hesser’in girişte yazdığı gibi, “dahi bir tarif, yemek yapma şeklinizi değiştiren ve hayatınızın geri kalanında yemek pişirmek isteyeceğiniz bir tariftir.” Ve on yıl önce güvendiğim özel et bazlı yemeklerin aksine (Julia Child’s Coq ve VinMarcella Hazan’ın Bolognese’si, Nobu’s Miso-Sırlı Siyah Morina) bu kitapta tonlarca vejetaryen, 21. yüzyıl hissi veren yemek tarifleri var. Git Em Tiger’ı Al Ria Dolly Barbosa’nın, muhallebi benzeri bir kiş oluşturmak için yumurta yerine sulu nohut unu kullanan Domatesli ve Kaleli Soccata’sı. Tarif başlığının dediği gibi, “Bu, brunch ekibinizin vegan, omnivore veya bunların arasında herhangi bir şey olup olmadığının gerçekten önemli olmadığı nadir bir tariftir.” Ayrıca, çoğunlukla ileriye dönük! Bunca yıl sonra hala kalbimi ısıtan bir tanımlayıcı! Akşam yemeği partisi şeridinden daha çok brunch partisi şeridinde bulunanlarınızın bunu özellikle takdir edeceğini düşünüyorum.

Domatesli ve Lahanalı Nohut Soccata

4-6 servis yapın

Zeytinyağı veya yapışmaz pişirme spreyi
3/4 su bardağı sızma zeytinyağı, bölünmüş
6 orta boy veya 3 büyük arpacık, ince dilimlenmiş
1 1/4 çay kaşığı ince deniz tuzu ve tadına göre daha fazlası
1 demet Toskana lahanası, sapları çıkarılmış ve 1 inçlik parçalar halinde kesilmiş yapraklar
1 pint kiraz domates, ikiye bölünmüş
Taze çekilmiş karabiber
1 1/2 su bardağı nohut unu
1 3/4 su bardağı su

Bir gece önceden pişirmeye hazırlanın: Fırını ortasında bir rafla 350°F’ye ısıtın. 9’a 5 inçlik bir somun tavasının içini zeytinyağı veya yapışmaz pişirme spreyi ile kaplayın. Tavaya bir parşömen kağıdı askısını yerleştirin, böylece kağıt tavanın uzun kenarlarından biraz yukarıya uzanacaktır (bu, soccata’nın çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Parşömeni yağlayın.

Sebzeleri pişirin: 2 yemek kaşığı zeytinyağını büyük bir tavada orta-düşük ateşte ısıtın. Arpacık soğanı ve bir tutam tuz ekleyin ve bir tahta kaşıkla sık sık karıştırarak yumuşak ve altın rengi olana kadar 7 ila 9 dakika pişirin. Isıyı orta dereceye getirin ve lahana ve bir tutam tuz ekleyin. Sık sık karıştırarak, soluncaya kadar 2 ila 3 dakika pişirin. Tavayı soğuk bir ocağa kaydırın (sıcak olanı kapatın), domatesleri, bir tutam tuz ve birkaç öğütülmüş biberi ekleyin ve eşit şekilde karışana kadar karıştırın. Tuz ve biberi tadın ve tadına göre ayarlayın – hoş tuzlu olmalıdır. Hazırlanan somun tavaya kazıyın ve eşit şekilde yayın.

Hamuru yapın: Büyük bir kapta nohut unu ve 11/4 çay kaşığı ince deniz tuzunu çırpın. 1/2 su bardağı zeytinyağı ekleyin ve birleştirmek için çırpın. Karışımı yumuşatmak için her seferinde 1/4 bardak su ekleyin, her eklemeden sonra iyice çırpın – gözleme hamuru gibi görünecektir. Hamuru yavaş yavaş sebzelerin üzerine tavaya dökün. Hava kabarcıklarını çıkarmak için tepsiyi tezgaha vurun, ardından folyo ile sıkıca kapatın.

Soccata’yı pişirin: Ayarlanana kadar pişirin, yaklaşık 1 saat – ortaya yerleştirilmiş bir sofra bıçağı, bıçakta sıvı meyilli olmadan çıkmalıdır. Fırın eldiveni ile tavayı açın (folyoyu saklayın) ve üst kısım altın kahverengi olana kadar 15 ila 20 dakika daha pişirin. Tavada bir tel rafta veya soba brülöründe tamamen ısınana kadar soğutun, ardından aynı folyo ile sıkıca kapatın ve gece boyunca soğumaya bırakın.

Sabah dilimleyin, gevrekleştirin ve yiyin: Yemek yemeye hazır olduğunuzda, parşömen askısını kullanarak somunu bir kesme tahtasının üzerine kaldırın ve bir şefin bıçağıyla 1 inç kalınlığında dilimler halinde dilimleyin. hizmet etmek istiyorum. Kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağını büyük bir yapışmaz tavada orta-yüksek ateşte ısıtın. Yağ parıldadığında, dilimleri eklemek için geniş (metal olmayan) bir spatula kullanın, aralarında boşluk bırakın (bunu birkaç partide yapmanız veya birden fazla tava kullanmanız gerekebilir). Bir kez çevirerek, kızarana ve her iki tarafı gevrek olana kadar, toplamda yaklaşık 5 dakika pişirin. Sıcak servis yapın.

Fotoğraflar: James Fidye.

PS Basit akşam yemeği tarifleri için New York Times en çok satan kitap To Hafta içi Vejetaryenler. Hatırlatma: Bugünlerde tüm eğlenceli şeyler şu adresteki Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi bülteninde gerçekleşiyor: alt yığıntüm platformda sürekli olarak en çok okunan ilk 10 yemek bülteninde yer almaktadır. buradan abone olabilirsiniz.

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: