Gochujang Sırlı Balık

Hafta sonu buzdolabımızı temizledim ve çeşnilerimin çoğunun yaşadığı yerden uzakta, arkada saklanan bir kova Gochujang (Kore fermente şili ezmesi) buldum. Bu, onu neden bir süredir unuttuğumu açıklayabilir. Ve nasıl olduğundan emin değilim, çünkü gerçekten parasını hak eden malzemelerden biri – buzdolabında sonsuza kadar iyi kalıyor (2 yıla kadar) ve birazı gidiyor.uzunNe hazırlıyorsanız ona derin, baharatlı, biraz korkak bir boyut kazandırmanın bir yolu. Özellikle Pazar günü yaptığım kavrulmuş balık için macunu sır haline getirmeyi seviyorum. İşte tarifsiz tarif.

Gochujang-Sırlı Somon
Gochujang’ı herhangi bir Asya pazarında veya özel mağazada bulabilirsiniz.

Glazür için:1 yemek kaşığı gochujang, 1 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı pirinç şarabı, 1 yemek kaşığı susam yağı, 2 çay kaşığı esmer şekeri birlikte çırpın.

Balık için: 1 1/2 ila 2 kiloluk kömür veya somon filetosunu dört parçaya dilimleyin, tuz ve karabiber ekleyin ve folyo kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin. Izgarayı yükseğe ayarlayın ve somonu (sırsız) yaklaşık 3 dakika pişirin. 3 dakika sonra, her fileto üzerine ince bir tabaka sır sürün ve 2-4 dakika daha kavurun, yanmaması için dikkatlice izleyin. (Yanıyor gibi görünüyorsa, ızgarayı kapatabilir ve sıcak fırının pişirmeyi bitirmesine izin verebilirsiniz.)

Sır koyu kırmızı göründüğünde ve balığın kenarları biraz çıtır çıtır olduğunda somonu fırından çıkarın. Başka biriyle fırçala süper ince bir tabaka sır (sadece biraz parlak yapmak için), kızarmış susam serpin ve büyük bir yeşil salata ile servis yapın. (Ben tereyağlı marul, roka, avokado, turp, salatalık, fesleğen ve şeri-arpacık sos ile yaptım.) Mükemmel Pazar yemeği.

Not: Basit vejetaryen yemek tarifleri için,New York Timesen çok satan kitapHafta İçi Vejetaryenler.Hatırlatma: Bugünlerde tüm eğlenceli şeyler Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi haber bülteninde oluyor.alt yığınsürekli olarak tüm platformda en çok okunan ilk 10 gıda haber bülteninde yer alır.buradan abone olabilirsiniz.

Gochujang-Glazed Fish yazısı ilk olarak Dinner: A Love Story’de yayınlandı.

Leave a Reply

%d bloggers like this: