Dökme Demir Tava Nasıl Temizlenir

Yepyeni bir dökme demir tava satın aldıysanız veya çok sevilen bir aile tavasını yeniden canlandırmak istiyor olun, en iyi temizlik ve bakım kılavuzumuzla yanınızdayız!

Dökme demir tava ve fırçanın görüntüsü "Dökme demir nasıl temizlenir" metin yerleşimi.

Bu gönderi, sevdiğimiz ürünler için tavsiye bağlantıları içerir. Pinch of Yum, bu bağlantılardan size hiçbir ücret ödemeden küçük bir komisyon alır ve bağlantılar her zaman bir yıldızla işaretlenir. Biz ♡ dürüstlük!


Dökme demir tavalar, mutfaktayken yemek pişirmek için mutlak favori tavalarımızdan biridir. Uygun fiyatlıdırlar, neredeyse her tarif için kullanılabilirler, SONSUZA KADAR geçerli olan mutfak güç santralleridir ve tavayı kullanarak yemeğinize herhangi bir tuhaf kimyasalın girmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur (aslında, Yemeğinize besin ekleyin!).

Yepyeni bir dökme demir tava satın almış olsanız da, ailenizin en sevdiği ve size miras kalan çok sevilen bir tavayı yeniden canlandırmak istiyorsanız, bir kalıbı temizlemek için nihai temizlik ve bakım kılavuzumuzla yanınızdayız. demir tava!


Bu Yazıda: Dökme Demir Tava Temizlemek İçin İhtiyacınız Olan Her Şey


Neden Dökme Demir?

Bu adil – bu meşru bir soru! Özellikle kolay, yapışmaz, toksik olmayan, Instagram’a layık güzel pişirme gereçleri çağında.

Eski tarz olabilir (belki de büyükannenizden tam anlamıyla bir dökme demir tava almışsınızdır?), Ama kelimenin tam anlamıyla zamanın testine dayanmasının bir nedeni var.

İşte bu yüzden dökme demirimizi seviyoruz:

 • çok yönlülük: Set üstü ocaktan fırına, ızgaraya, kamp ateşine gidebilir ve onu gerçek bir tek kap şampiyonu yapar.
 • Lezzet: Bir sebepten dolayı ona “baharat” diyoruz! Zamanla, dökme demiriniz her öğünde daha da lezzetli hale gelecektir.
 • Sear-yeteneği: Pek çok şey için iyidir, ancak ince dilimlenmiş etinizde veya sağlam sebzelerinizde iyi bir sararma istediğinizde? Bu senin kızın.
 • uzun ömür: Bu, en uzun ilişkimiz olan tava ve birazcık gaza ihtiyaç duyma konusunda hiçbir zaman fazla ileri gitmedi.

Dökme Demir Tavanızın Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Dökme demir tavaya yapışmış gevrek yiyecekler.

Dökme demir tavanızın bakımı söz konusu olduğunda her zaman yapılması ve yapılmaması gerekenler vardır. Dökme demir tavanızı temizlemek için en iyi uygulamalardan bazıları burada.

Pişirdikten Sonra Dökme Demir Tava Nasıl Temizlenir (Gitti, Günlük Yöntem)

 1. ile sıcak suda hafifçe fırçalayın. Dökme Demir Fırça*.
 2. Tavayı kurutun.
 3. Kuru, boş tavayı daha fazla kurutmak için 3-5 dakika yüksek ısıya yerleştirin – bu, yeni bir yağ tabakasını emmesi için “susamasına” yardımcı olacaktır.
 4. Tavaya 1-2 çay kaşığı kanola yağı veya hindistancevizi yağı ekleyin. Yağı emilene kadar bir kağıt havlu veya yumuşak bir bezle yağı çok iyi (ve dikkatli bir şekilde) sıcak tavaya sürün.
 5. Ateşten alın! Sen bittin.
Bir fırça ile su altında kabuklu dökme demir tava ovma.

Kabuklu Yiyeceklerin Yapıştığı Dökme Demir Tava Nasıl Temizlenir

 1. Bir kağıt havlu alın ve mümkün olduğunca çok büyük pişmiş yiyecek parçalarını silin. Ayrıca bir dökme demir tava kazıyıcı* veya dökme demir fırça* Çıkarması gerçekten zor olan yiyecek parçalarınız varsa. Sıkışmışsanız ve kazıyıcınız veya fırçanız yoksa, ikiye kesilmiş bir patatesi de kullanabilir ve fırınlanmış yiyecekleri biraz kabartma tozu ile tavadan çıkarabilirsiniz.
 2. Gerekirse, tavaya 1+ bardak tuz ekleyin ve temizlemeye devam etmek için iyice ovalayın.
 3. Gerekirse, su ekleyin ve yiyecek parçalarını gevşetmek için düşük kaynamaya getirin.
 1. Açık havada çalışırken, dökme demir tavanızı ekstra büyük bir plastik torbaya veya çöp torbasına koyun.
 2. Serbestçe sprey fırın temizleyici* tüm tava üzerinde. Cildinize temizleyiciden zarar vermemek için bu adımda kalın lastik eldivenler giydiğinizden emin olun.
 3. Tavayı plastik torbaya kapatın ve her şeyin ıslanmasına izin vermek için temizleyiciye batırılmış tavayı 24 saat dışarıda veya garajda bırakın.
 4. 24 saat sonra tavayı çelik yünü ve çok, çok sıcak sabunlu suyla ovun. Bu adım için tekrar lastik eldiven giymek en iyisidir. Tavayı durulayın ve bu adımı tekrarlayın.
 5. 2 su bardağı sirke ve 2 su bardağı suyu karıştırarak sirke/su çözeltisi yapın. Bu karışımı tavaya dökün ve yaklaşık 1 saat bekletin.
 6. Yukarıdaki talimatları izleyerek dökme demir tavanızı yeniden düzenleyin.

Dökme Demir Tava Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dökme demir tavanızı ne sıklıkla baharatlamalısınız?

Genel olarak, dökme demirinizi ayda bir kez baharatlamanızı öneririz, ancak her kullanımdan sonra biraz baharat kullanabileceğini fark ederseniz de işe yarar.

Dökme demir tavayı baharatlamak için en iyi yağ türü hangisidir?

Kanola, sebze veya hindistancevizi yağı en iyisidir.

Dökme demir tavamı temizlemek için sabun kullanabilir miyim?

Lütfen yapma! Temizlik sırasında sabun kullanmamak, dökme demir kullanmanın getirdiği lezzetli baharatı korumak için çok önemlidir.

Okumak Yerine İzlemeyi mi Tercih Ediyorsunuz?

Dökme Demir Tavanızı Nasıl Mevsimlendirirsiniz?

Ocakta dökme demir tavaya yağ döken kişi.
Bir bezle dökme demir tavaya yağ süren kişi.

Tavanızı Baharatlamak

Dökme demir tavanızı kapsamlı bir şekilde baharatlamak için, tavayı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, ayda yaklaşık 1 kez aşağıdakileri öneririz.

 1. Tencerenin tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 2. Tavaya 1/4 fincan kanola yağı veya hindistancevizi yağı ekleyerek tavayı baharatlayın.
 3. Tavayı tamamen kuruması için bir tepsi üzerinde ters çevirerek 1 saat 350 derecede fırına koyun.

Önceden Tecrübeli ve Mevsimsiz Tava Satın Alma Üzerine Bir Not

Tavanızı satın alırken hem önceden terbiyeli hem de baharatsız tavalar satın alınabilir. Ne tür satın aldığınız ambalajın üzerinde açıkça belirtilmelidir, ancak tavada parlak bir kaplama olduğunda bir dökme demir tava terbiyeli olduğunu bileceksiniz. Önceden hazırlanmış bir tava, doğrudan paketten kullanıma hazırdır. Baharatsız bir tava, ilk kullanımdan önce terbiye edilmelidir.

Temiz ve tecrübeli dökme demir tava.

Dökme Demir Tavanızda Paslanmayı Önleme

Pas! *içeriden surat asar*. Demirden yapılmış bir tavanız olduğunda olabilir. İşte o portakal rengi düşmanın tavanıza takılmasını önlemek için bazı ipuçları.

 • Dökme demir tavanızı iyice kurulayın. Herhangi bir ıslaklık paslanmaya neden olabilir.
 • Tavanızı uzun süre suda bekletmekten kaçının.
 • Her kullanımdan sonra tavanızı yağ ile baharatlayın.
 • Domates, limon veya sirke gibi yüksek asitli yiyecekleri tavada pişirmeyi en aza indirin.

Tavanızda paslanmayı ortadan kaldırmak istediğiniz varsa, tam bir tava temizliği ve derin baharatlardan geçin. Tavanızı tuzla temizlerken bir dökme demir zincir yıkayıcı* Gerçekten inatçı pası çıkarmak için.

Dökme Demir Tava Kullanırken Sevdiğimiz Ürünler

Fırça ve hindistancevizi yağı ile dökme demir tava.

Dökme Demir Tava Kullanan Favori Tarifler

Dökme demir tavada çok sıcak yemek.

Öyleyse bize söyleyin – dökme demir tavanızda ne yapmayı seviyorsunuz?

Leave a Reply

%d bloggers like this: