Bir Aşk Hikayesi Demirhindi Sırlı Izgara Tavuk

Demirhindinin bir yemeğe getirdiği ekşi tadı seviyorum ama onunla satın almak ve yemek pişirmek beni her zaman çok korkutmuştur. Bir tarif demirhindi çağırdığında, baklaları mı kastediyorlar? Hamur mu? Konsantre mi? Püre mi? ketçap şeyBen dal üzerinde çiseleyen? Nihayet Mart ayında Kenji López-Alt’ın başyapıtından Pad Thai tarifini aldığımda korkularımı yendim. Wok. (Tarif çok karmaşıktı, bu yüzden bu haber bültenine hiç girmedi – sana bakmadığımı kim söyledi? – ama oyunun kurallarını değiştiren Sebzeli Kızarmış Pilavına yazdığım aşk mektubunu hatırlayabilirsin?) Kenji bir teklifte bulundu. katı demirhindi astarı ve beni, onu aramak için tercih ettiği yola, yani hamur formunda, şuna benzeyen bir blokta yönlendirdi:

Onu herhangi bir Asya süpermarketinde ve çoğu Latin pazarında bulabilirsiniz (H Mart’ta buldum) ve genellikle ürün bölümünde, taze ürün teşhirlerinin altında bulunur. (Mango bidonlarının altında buldum.) Bloğu eve getirdiğinizde, ihtiyacınız olanı bir kaseye kırabilir, eşit miktarda çok ılık su ekleyebilir ve posasını gevşetmek için parmaklarınızla parçalayarak masaj yapabilirsiniz. Kenji’nin yazdığı gibi, “içinden lifler geçen çok gevşek, yumuşacık çamur gibi hissettiriyor.” Bunu bir süzgeçten geçirin, parmaklarınızla veya gerekirse kauçuk bir spatula ile elma sosu benzeri kıvamda bir püre kalana kadar bastırın.

Çok kolaydı! Çok özgürleştirici! Ve bir gecede, radarım demirhindi gerektiren herhangi bir tarif için yüksek alarma geçti. Susan Spungen’in son haber bültenine (suzanlık, bence alt yığınla ilgili en tutarlı ilham kaynaklarından biri) demirhindi sırlı ızgara tavuğu bulmak için. Sadece bütün butları ızgarada pişirdik ve kebabı atladık, ama şaşırtıcı derecede tatlı mısır (miso-tereyağı ile!) ve yeşil tanrıça soslu salatanın yanı sıra, sıra sadece Pazar aile yemeği için bir biletti. Birinin bir ısırık alıp şöyle bir şey söylediği anı seviyorum.ne yeryüzünde mi yiyorum…” en iyi şekilde, sanki tadı koyamıyorlar ama sevdiklerini biliyorlar gibi. Tarif böyle bir şey çünkü demirhindi böyle bir malzeme. Buna alışmış olsanız bile, bu uzmanın şimdi olduğu gibi, lezzet hala bir sürpriz ve zevktir.

Susan Spungen’in Demirhindi Sırlı Izgara Tavuğu
(İtibaren
suzanlık)

Burada tavuk göğsü de kullanabilirsiniz ama dikkatli izleyin ve kurumaması için daha kısa sürede pişirin.

¼ fincan demirhindi ezmesi veya püresi (Susan sordu Maya Kaimal, demirhindi üzerinde derine inecek ve onu satın almanın ve hazırlamanın diğer yollarını açıklıyor)
2 yemek kaşığı soya sosu
2 ila 3 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil (mikro uçakta rendelenmiş)
Mikro uçakta rendelenmiş 2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı acılı sarımsak sosu
¼ fincan ketçap
1 yemek kaşığı bal
8 kemiksiz, derisiz tavuk budu, (yaklaşık 2 libre.)
Koşer tuzu ve taze çekilmiş karabiber
Zeytin yağı

Demirhindi ezmesi, soya sosu, zencefil, sarımsak, acı sarımsak sosu, ketçap ve balı küçük bir kapta birleştirin ve bir çatalla iyice karıştırın. Kenara koyun.

Tavuk butlarını bolca tuz ve karabiberle tatlandırın ve üzerine zeytinyağı gezdirin. Orta-yüksek ateşte 10-12 dakika ızgara yapın. Çevirip 6 dakika daha pişirin, ardından sırla fırçalayın. Her 2 dakikada bir çevirerek ve glaze ile fırçalayarak 6-8 dakika daha pişirin. Bir tabağa aktarın ve üzerine taze otlar serpin.

(Fotoğraf Susan Spungen’in fotoğrafı)

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: