Bir Aşk Hikayesi Çocuk Kitapları Sevip İçinde Kaybolmak

Üniversitedeki ilk yılımdan yaz için yeni döndüm. Büyük bir Fransız çizgi roman koleksiyonu da dahil olmak üzere yetiştirilme tarzımın kalıntılarıyla çevrili çocukluğumun yatak odasına geri dönmek garip ve acı tatlı (yukarıda resimde: 5 yaşında beni yiyip bitiren ben) Les Schtroumpfsdiğer adıyla Şirinler). Evde ilk gecemde uyuyamadım, kendimi tozlu kitap raflarımı karıştırırken buldum ve en güçlü çocukluk anılarının neredeyse on yıldır düşünmediğim kitapların sayfaları arasında kaldığını fark ettim. Aniden, ortaokul yazlarına geri döndüm, yeraltı dünyalarında ve büyülü ravent çiftliklerinde garip edebi maceralara kaçarken Vermont’taki büyükannem ve büyükbabamı ziyaret etmek için yedi saatlik yolculuklar yaptım. Şimdi, hem hikayeleri hem de onlardan aldığım zevki hatırlayabildiğim netliğe hayret ediyorum.

10, 11 ve 12 yaşlarındayken Philadelphia Halk Kütüphanesi’nin çocuk bölümünü tarayarak neredeyse tüm okuma materyallerimi buldum. Yığınların sessizliğinde yaz sıcağından sığınmayı ve klimayı patlatmayı severken, bugün raflarımda sıralanan mücevherleri bulmak için bir sürü kötü, bayat çocuk kitabına katlanmak zorunda kaldım. İşte aramaya değer kılan kitapların bir listesi. İster klasikleri tüketmiş bir evde canınız sıkılıyor (Pseudonymous Bosch, Roald Dahl, Lemony Snicket) ya da önünüzde yaz akşamları olacak kadar şanslıysanız, her birinde sizin için tatlı bir kaçış var. –menekşe terjanian

Kısaca: Juniper’ın ebeveynleri sevilen film yıldızlarıdır. Ama bir şeyler tam olarak doğru değil – onlar her zamanki benlikleri değiller. Juniper ve kapı komşusu Giles, ebeveynlerinin yavaş yavaş ruhlarını yavaş yavaş arka bahçedeki ağacın altındaki bir iblise sattıklarını keşfeder. Juniper ve Giles, anne babasını kurtarmak için yeraltı dünyasını keşfederken, yol boyunca baştan çıkarıcı şeyler ve tuhaflıklarla karşılaşırlar.

Beğenen insanlar için: koralin veya Narnia, gizli portallar, tüneller ve cesaret hakkında hikayeler. Ayrıca Pseudonymous Bosch’un hayranları için Gizli Seri.

Yaş aralığı: 9-15

Kısaca: Badem’in kitabının önsözü Skellig (bir sonraki seçime bakın; okumanızı tavsiye ederim Mina önceki Skellig). Kitap Mina isimli genç bir kızın zihninden günlük şeklinde yazılmıştır. O OG manik peri rüya kızı: Mina evde eğitim görüyor ve şiir, mitler ve matematik hakkında el yazısıyla yazılmış sayfalarda derin düşüncelere dalıyor, ölü babasının rüyasını görüyor ve kuşları merak ediyor.

Bu kitapla o kadar derin bir bağ hissettim ki, dokuz yaşındayken David Almond’a bir mektup yazdım. “Adım Mina’yı SEVDİM. Mina aynı benim gibi düşünüyor! Yazmayı seviyorum ve My Name Is Mina bende yazma isteği uyandırdı.” (Ve tahmin edin ne oldu? Bana en güzel e-postayı yazdı – “Kitabın sizi yazmaya sevk etmesi harika – insanlar kitabı okuduğunda tam olarak böyle olmasını istiyorum.”)

Beğenen insanlar için: Casus Harriet, olay örgüsü temelli olmayan şiirsel ve ilginç kitaplar – bir tür karakter çalışması. Hayal kurmayı, yazmayı ve kaçmayı seven, yanlış anlaşılan ara kızlar için mükemmel kişilik ilhamı.

Skellig David Badem tarafından

Yaş aralığı: 10-20

Kısaca: Badem’den bir başka gizemli ve şiirsel kitap. 10 yaşında bir çocuk olan Michael, küçük kız kardeşi derinden hastalandığında yeni bir eve taşınmayı dört gözle beklemektedir. Bir gün çökmekte olan garajına girer ve örümcek ağlarıyla kaplı, ölü sinekler ve Çin yemeği yiyen ve kanatları büyüyen garip bir yaratık keşfeder. Kapı komşusu Mina’nın yardımıyla Micheal, Skellig garajdan dışarı ve ışığa. Ürpertici ama güzel, eğlenceli, büyüleyici— Elimden bırakamadım.

Beğenen insanlar için: Neil Gaiman masalları gibi Yolun Sonundaki Okyanusgizemli ve ürkütücü ama hareketli.

çiseleyen yağmur Kathleen Van Cleve tarafından

Yaş aralığı: 9-12

Kısaca: On bir yaşındaki Polly Peabody, dünyaca ünlü büyülü bir ravent çiftliğinde yaşıyor. Bitkilerin tadı çikolata gibi, toprakta mücevherler beliriyor, böcekler onunla konuşuyor ve en iyi arkadaşı Harry adında bir ravent bitkisi. Ancak bir gün, mucizevi bir şekilde zamanlanmış Pazartesi yağmur fırtınaları aniden durur ve bitkiler acı çekmeye başlar. Teyzesinin aniden çiftliği satma isteğiyle ve erkek kardeşinin esrarengiz hastalığıyla bir ilgisi olabilir mi? Polly, çok geç olmadan yağmuru geri getirmeli ve çiftliği ve ailesini kurtarmalı.

Beğenen insanlar için: Roald Dahl kitaplarının çekiciliği ve yaratıcılığı, özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası veya James ve dev şeftali. Aile merkezli bir arsa ile birleştirilmiş sihir ve çocuksu mucize.

Yaş aralığı: 10-15

Kısaca: Flora trende, parlak kırmızı converse giymiş olarak İngiltere’deki yeni özel okuluna gidiyor. Ama Flora trenden indiğinde kendini 1935’te eski moda bir kız öğrenci olarak yaşamaya zorlanmış olarak bulur. 21’e geri dönmek içinAziz yüzyılda, ilk etapta neden zamanda yolculuk yaptığını bulması gerekiyor. Viyana’ya gitmek üzere olan bir Yahudi kızla olan yeni dostluğu, cevabı elinde tutabilir.

Beğenen insanlar için: Bayan Basil E Frankweiler’in Karışık Dosyaları, harry potter – tüm sulu ara kız dramasıyla karanlık akademi ve tarihi düşünün.

Yaş aralığı: 11-17

Kısaca: Evlatlık kız Teodora, hayallerinin yüzen şehri Venedik’i ziyaret eder ve işlerin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Batan şehir ayrıca, deniz kızları tarafından işletilen bir yeraltı matbaası, konuşan heykeller, garip yarı saydam hayaletler ve kedilere dönüşen kütüphaneciler de dahil olmak üzere, yalnızca onun görebildiği gizli bir dünyaya sahiptir. Teodora, Venedik’i tehdit eden uğursuz güçlerden kurtarmak için gücün kendi elinde olduğunu çok geçmeden anlar.

Beğenen insanlar için: Mezarlık Kitabı Neil Gaiman, Percy Jackson serisi veya Harry Potter tarafından – mitolojiden ve sihirden büyük ölçüde ilham alan ve elden geçirilmesi imkansız.

Teşekkürler, Violette!

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: