Bir Aşk Hikayesi Aile Yemek Masasında Daha Fazla Bitki Bazlı Gitmenin 7 Yolu

Ailenizin daha bitki temelli bir yöne gitmesini istiyor, ancak nereden başlayacağınızdan bile emin değil misiniz? Seni duyuyorum! Aslında ben oldu sen… sadece birkaç yıl önce. İşte kitabımdan alıntılanan geçişi yapmama yardımcı olan birkaç strateji: Hafta içi Vejetaryenler.

1. Bildiğinizi Pişirin
Öncelikle bildiğiniz ve sevdiğiniz tarifleri etsiz versiyonlara dönüştürmenin yollarını düşünerek bir vejetaryen akşam yemekleri repertuarı oluşturmaya başlamak isteyebilirsiniz. Bu, pizzanızdaki sosisi veya tavada tavuğu çıkarmanız kadar basit olabilir. Ancak amaç, hem pişirme açısından hem de yemek açısından yemeğe temel bir aşinalık düzeyi oluşturmaktır (ve çocuklar için yemek pişiriyorsanız, masa başında bir isyanı kışkırtma olasılığınız daha düşük olacaktır). Bu, özellikle A’yı seven insanlara hizmet ediyorsanız önemlidir. Çok. Özel. Yol. Örneğin, onlarca yıldır aynı hindi biberini yapıyor ve seviyorsanız, ipeksi tofuyu fermente edilmiş fasulye ile ilk kez piyasaya sürmek yerine, bu tarifle (et için üç fasulye çeşidini değiştirerek) başlamaya değer olabilir. 2003’ten beri yemek pişirmek anlamlıydı. En sevdiğiniz yemeklerin kendi hazırladığınız versiyonları büyük olasılıkla tamamen aynı tada sahip olmayacak, ancak bakmak çoğunlukla aynı ve bu iyi bir başlangıç. Vejetaryen olmak, kimsenin en sevdiği yemekten vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez. . . Bu yemeğin yapımında kullanılan malzemelerin sadece bir kısmı.

2. Mevcut Tarif Repertuarınızı Oluşturun
Bu girişimden önce, kurduğum gibi, çok fazla et yedik. Beğenmek çok fazla—haftada en az beş kez yemek tabaklarımızda tavuk, domuz veya dana etiyle yapılan bir şeyler bulursunuz. Öte yandan, genellikle haftada birkaç gün, hiç düşünmeden vejeteryan yemekleri yediğimiz zamanlar oldu. Siyah fasulyeli burritolar, mangalda pişmiş fasulye, sebzeli çorba, salatalı pizzalar, normal pizzalar, makarna ve peynir, balkabağı çorbası, susamlı erişte, fesleğenli pestolu makarna ve daha fazlası. Ailelerin en çok sevdiği kişilerdi ve yeni yeme şeklimizi çocuklarımızın zaten sevdiği yemekler etrafında oluşturabileceğimizi bilmek güzeldi. Vejetaryen gözlüğü takan kendi akşam yemeği rotasyonunuza bir göz atın ve ne bulduğunuzu görün. Bahse girerim düşündüğünden çok daha ileridesindir.

3. Büyük Bir Anlaşma Yapmayın
Özellikle tam olarak maceracı bir tip olarak tanımlamayacağınız küçük çocukları olanlarınız için, çoğunlukla vejetaryen olan yeni girişiminiz hakkında yüksek sesle açıklama yapmayın. Aslında, belki bundan hiç bahsetmeyin ve ne olduğunu görün. Bazen bir şeye isim verdiğinizde, ona karşı bir kampanya başlatmak daha kolaydır. Onlara bir sebep vermeyin. Onlara erişte ver.

4. Veya… BÜYÜK Bir Anlaşma Yapın
Öte yandan, çocuklar yeni şeyler denemek için onlara kredi verdiğimizden çok daha fazla oyun olabilir. Kızlar gençken, otuz gün boyunca her gece yepyeni bir akşam yemeği pişirmeye ve stratejiyi bir macera olarak döndürmeye karar verdim. Her gece yepyeni bir şey deneyecektik! Tablolar, oyunlar ve (tüm o bebek maması uzmanlarına söylemeyin) yeni şeyler denemiş olsalar bile ödüller olurdu! Aileni benden daha iyi tanıyorsun. Hafta içi vejetaryen yemek yemeyi eğlenceli ve önemli bir şey olarak konumlandırmanın değişimi kolaylaştıracağını düşünüyorsanız, PowerPoint’leri ve ponponları çıkarın ve resmi olarak kampanyanızı başlatın.

5. Yemek Planını Asla Önceden Açıklamayın
Bu, özellikle açık kollarla karşılanmayacağını bildiğiniz bir şey yapıyorsanız geçerlidir. Direnişlerini örgütlemek için ne kadar az zamanları olursa o kadar iyi.

6. Kancalarınızı Kullanın
tam bir bölüm var Hafta içi Vejetaryenler Bu konsept hakkında, ancak ne kadar basit olursa olsun, sizin veya potansiyel dönüşümünüzün heyecanlanacağı plakada her zaman bir şeyin olması çok önemlidir. Akşam yemeği için Hindistan Cevizi Körili Kırmızı Mercimek’i (sayfa 162) piyasaya sürüyorsanız, yanlarında biraz ev yapımı taze Yoğurtlu Gözleme (sayfa 222) kızartmayı düşünebilirsiniz. (Söyleyin, sıcak ekmekten daha iyi olan nedir?) Garnitür olarak ıspanak veya lahana gibi yeşillikleri buğuluyorsanız, üzerine biraz Baharatlı Fıstık Sosu serpmeyi düşünün. Çengelleriniz gevrek veya patates püresi, kremalı ahır sosu, salatada sarımsaklı kruton veya yanında tereyağlı sarımsaklı ekmek olabilir. Hatta bir kutu Bush’un kuru fasulyesi gibi mağazadan satın alınan kancalar veya seçenek sunulduğunda çocuğunuzun Gatorade gibi içeceği şişelenmiş zencefilli miso sosu bile olabilirler. Nokta: Tabaktaki yiyeceklerin geri kalanına sıcak, mutlu bir ışıltı vermek için kancaların gücünden yararlanın.

7. Sadece Vejetaryen Değil, İleriye Yönelik Sebze Düşünün Elbette, çoğumuz vejeteryan yemeye ilgi duyuyoruz çünkü eti azaltmak, eti ihmal etmek veya hayvan zulmünü veya et üretiminin neden olduğu çevresel etkiyi en aza indirmeye yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Ama benim için vejeteryan olmanın bir başka büyük çekilişi, olacağım şeydi. ekleme yemek masasına, yani sebzelerin kendilerine. Eti azaltmak, mayısta bezelye şekerini, temmuz ayında ızgara Japon patlıcanını ve ekimde karamelli Brüksel lahanasını artırmak anlamına geliyorsa, bu benim ihtiyacım olan kadar ikna edici bir argüman. Başka bir deyişle, mevsiminde en taze ürünleri ararsanız, sebzelerin kendilerinin vejetaryen olmanın en iyi savunucuları olduğunu göreceksiniz. Süperstar mevsimlik ürünler etrafında akşam yemeği hazırlamayı seviyorum. Taze kuşkonmazım var, soğumuş kuşkonmaz çorbası yapalım. Domates ve mısırım var, hadi o gösterişli makarnayı yapalım (sayfa 87). Ve—kesinlikle daha az romantik ama yine de bir o kadar alakalı—Yarım baş lahanam bozulmak üzere, onu da doğrayalım ve Çıtır Lahana Krepleri yapalım. (sayfa 132). Akşam yemeğini düşünmenin yeni bir yolu. Başlangıç ​​noktası olarak sebze kullanmanın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde, aynı zamanda son derece özgürleştirici olduğunu da anlayacaksınız.

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: