Baharatlı Avokado Kremalı Bir Aşk Hikayesi Karides Tacos

Kışı hatırlıyor musun? Güney Carolina’da ilkbaharın bu güneşli, ikinci gününde, çizmelerimi Birkenstocks ile takas ederken, şimdiden dikiz aynasında küçüldüğünü hissediyorum. Ayrıca, dün gece akşam yemeğinde yediğimiz, buradaki diğer dünyaya ait karidesleri mükemmel bir şekilde kullanan bu kesinlikle sıcak hava tacoları da yardımcı oluyor. Her zaman olduğu gibi, bu kadar taze karides (veya herhangi bir balık veya herhangi bir mevsimde) ile hedef herhangi bir şey) olarak yorumlamaktan çekinmemeniz gereken şeyleri basit tutmaktır. mümkün olduğunca tembel ol. Son dakikaya kadar baharatlı avokado kremasını planlamıyordum ki üzerine kömürleşmiş poblano-serrano sosu döktüm. Marcela Valladolid‘ın instagramını (mükemmel bir takipçidir, btw) ve o rengi elde etmek için her şeyi arayarak mutfağı karıştırmaya başladı. Başarı.

Lahana ve Baharatlı Avokado Kremalı Karides Tacos
Pirinçle servis ettik.

koşer tuzu
1 1/2 pound karides, kabuklu ve durulanmış
8 küçük ekmeği (6 inç mısır ekmeği kullandık ama un da iyi olurdu)
1 su bardağı lahana (her çeşit: savoy, yeşil, kırmızı), rendelenmiş
baharatlı avokado kreması (aşağıda)
soslar: kıyılmış kırmızı soğan, kişniş (yoktu, keşke yapsaydım), taze çekilmiş karabiber

Orta boy bir tencerede tuzlu su kaynatın ve karides ekleyin. 3 dakika (tam olarak) kaynama noktasında pişirin, süzün ve soğuk su altında çalıştırın. Kabaca doğrayın.

Ekmeği hazırlayın: Ya birkaç dakika ızgara yapın ya da maşa kullanarak, her biri için toplamda 1 dakika olmak üzere ocak üstü gaz brülöründe birkaç kez çevirin.

Tortillalarınız arasında karides ve lahanayı bölün. Üzerine birkaç parça avokado kreması gezdirin, üzerine istediğiniz malzemeleri ekleyin ve servis yapın.

Baharatlı Avokado Kreması
1 bardak yapar
Artıkları cipsli daldırma veya sandviçler için kullanın.

Aşağıdakilerin hepsini bir karıştırıcıda pürüzsüz olana kadar püre haline getirin, istenen kıvama gelene kadar her seferinde bir çorba kaşığı su ekleyin. (Ekşi kremaya benzemeli, ancak biraz daha sıvı olmalıdır.)

1 olgun avokado
1 küçük jalapeño (ısı için arzu edildiği gibi çekirdekleri çıkarılmış ve çekirdekleri çıkarılmış; tohumlarla birlikte bir şerit özü dahil ettim)
1 yemek kaşığı mayonez
1/4 su bardağı sade yoğurt (veya ekşi krema)
1 sulu limon suyu
1/4 su bardağı sirke (kırmızı şarap, beyaz şarap veya damıtılmış)
1/4 su bardağı zeytinyağı
4 taze soğan (kabaca doğranmış)
1/2 çay kaşığı koşer tuzu
bazı anlamlı öğütülmüş karabiber

Tariflerimi (ve podcast’leri, okuma kayıtlarını ve çok daha fazlasını) doğrudan gelen kutunuza ulaştırmak için, bültenime abone olun.

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: