Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi Yemek: Büyük Bağlayıcı

Günün üçüncü futbol seansından sonra atıştırmak için kafeteryaya girene kadar Aanya ile tanışmadım. Sekiz yaşındaydı (ama on iki gibi görünecek kadar uzundu), yuvarlak gözlük takıyordu ve saçlarını alçak, dağınık bir topuzla toplamıştı. En yakın danışmanım Mahi ile bir masada oturmuş heyecanla konuşuyordu. Aanya bana, sonra da Geri Günü olduğu için açıkça “YBBA” yazan isim etiketime baktı ve “Merhaba YBBA!!” diyor. Bu bir spor kampıydı ve tüm günümü kampçılara Maradona’yı nasıl yapacaklarını öğretmekle geçirdim, ama şu anda masadaki konu yemekti.

“İdli’yi sever misin?” Aanya Mahi’ye sordu.

“Evet!” O cevap verdi.

“Hmmm…Peki ya Dosa?”

“Evet!”

“Demirhindi ile bamya?”

“Biber Paneer?”

Yaptıkları konuşma, Aanya’nın Mahi’ye belirli bir Hint yemeğini sevip sevmediğini sormasından, bir yanıt almasından (genellikle olumlu) ve ardından beş saniye boyunca başka bir yemek hakkında beyin fırtınası yapmasından ve devam etmesinden oluşuyordu. Sadece Aanya’nın gözlerinin parıldamasını izlemek eğlenceli olduğu için değil, aynı zamanda bir şeyler öğrenebileceğimi hissettiğim için de sohbete hemen katıldım. pay hakkında çok az şey bildiğim bir mutfak hakkında.

“Gulab Jamun’u sever misin ???”

“Elbette,” dedi Mahi.

Bir sürü sorum vardı.

Atladım. “Gulab Jamun nedir?” Aanya bunu “tatlı bir şurup içinde, bazen gül aromalı kızarmış hamur topları gibi bir tatlı” olarak tanımladı. Bu bana inanılmaz geldi, özellikle de her zaman öğleden sonra atıştırması için dağıtılan bayat, markasız hayvan krakerlerini çiğnerken. Sohbetimizden esinlenerek masamıza oturan Meabh isimli başka bir kampçı, evde ve İrlanda’da yediği yiyeceklerden bahsetmeye başladı.

Konuşma, işten çıkarılma yoluyla devam etti. Bu noktada, notlar uygulamamda neredeyse söyledikleri her şeyi yazdığım uzun bir listem vardı. Aanya’nın annesinin evde her zaman yaptığı bir şey olan Mango Lassi’yi (kremalı bir mango içeceği) öğrendim ve o anda, doksan dört derecelik bir sıcaklıkta bir çim sahada dururken bana dünyadaki her şeyden daha iyi geliyordu. Mahi bana adını bile verdi. en sevdiği Hint restoranı, tüm bu yiyeceklerin en iyi versiyonlarını deneyebileceğim yer. Evinden beş dakika uzaklıktaydı ve yıllardır oraya gittiğini söyledi. Doğal olarak, ailem bir hafta sonra gitti.

Mahi ve Aanya’nın vejeteryan olduklarını da öğrendim, bu yüzden doğal olarak ertesi gün her ikisine de şimdiye kadar yayınlanmış en iyi vejetaryen yemek kitabı (önyargılı değil): Hafta içi Vejetaryenler. Aanya’nın ipli çantasından kitabı çıkardığını (gündüz kampı esastır) ve annesi arabasındayken sayfaları çevirerek, uzaklaşırken ona arka koltuktan mümkün olduğunca çok şey göstermeye çalıştığını izledim. Küçük alışverişimiz hakkında çok sıcak bir his duydum – Pazartesi günü gelip Cuma’yı terk eden ve bir daha asla haber alınamayan çoğu kampçıdan farklıydı. Onunla yemek hakkında konuşmak, bir günlük kamp danışmanı olarak nadir ve harika bir şey olabilen zaman kavramını kaybetmeme neden oldu. Haftanın geri kalanında sohbetlerimiz her yerde dolaştı, ama her zaman geri döndüğümüz şey yemekti. Bana annemin önceki gece akşam yemeği için ne yaptığını veya Chipotle siparişimi sorardı ve ben de onunkini sorardım. Kamptaki işim futbol öğretmek ve aynı zamanda bağlantı kurmaktı – ve Aanya ile yemek bunu yapmanın en iyi yoluydu.

Yemek konusunda bağ kurduğum tek kişi Aanya değil. Birkaç ay önce yakınlaşmaya çalıştığım üniversiteden bir arkadaşımla öğle yemeğine çıktım ve bir anda ona sordum: “Mükemmel bir günde yiyebileceğiniz ideal kahvaltı, öğle ve akşam yemeğiniz ne olurdu? ” (Cevabım, eğer merak ediyorsanız, biraz yaz meyvesi ve kahvaltıda buzlu vanilyalı latte, öğle yemeği için suşi ve akşam yemeği için Bolonezli uzun, yumurtalı erişte ile iyi bir hamur işiydi. ). Her iki akçaağaç lattemiz de süzülürken bu soruya verdiğimiz cevapları saatlerce tartıştık.

okuduktan sonra, değil mi? Bana ideal yemek gününüzü anlatmak için bir içgüdünüz var mı? Yaptığını biliyorum ve açıkçası bunu duymayı çok isterim.

İlk (ama kesinlikle son değil) Gulab Jamun’umun tadını çıkarmak.

Not Hatırlatma: Bugünlerde tüm eğlenceli şeyler şu adresteki Akşam Yemeği: Bir Aşk Hikayesi bülteninde gerçekleşiyor: alt yığıntüm platformda sürekli olarak en çok okunan ilk 10 yemek bülteninde yer almaktadır. buradan abone olabilirsiniz.

Yazdırma Dostu, PDF ve E-posta

Leave a Reply

%d bloggers like this: